Živé houby v zámku Kinských


< >


25.září 2018


Vystaveno bylo přes 127 druhů jedlých, nejedlých i jedovatých hub.

V zámku Kinských ve Valašském Meziříčí proběhla od úterý 18. 9. do neděle 23. 9. 2018 již tradiční výstava živých hub. Návštěvníci mohli shlédnout velké množství právě rostoucích hub z blízkého okolí. Pracovníkům muzea se podařilo nasbírat přes 127 druhů hub, z toho 53 jedlých, 62 nejedlých a 12 jedovatých.

Chodbu muzea oživila fotografická výstava amatérského mykologa Jiřího Nováka, který svým objektivem zachytil houby jara a časného léta. Návštěvníci mohli využít i komentovanou prohlídku fotografií se samotným autorem. Fotografická výstava ale nekončí a potrvá do konce října! K výstavě byl přichystán i lektorský program pro mateřské, základní a střední školy, kde se mohli žáci dozvědět spoustu zajímavostí o téhle fascinující skupině organismů. V pátek 21. 9. proběhla mykologická poradna pod vedením Ing. Jiřího Lederera, který svým výkladem vtáhl do světa hub nejednoho návštěvníka.

Zajímavostí byla ukázka jedlých, nejedlých, ale i jedovatých druhů bedel, muchomůrek a pečárek. Vůní nás mohl přilákat anýzovník vonný nebo strmělka anýzka, ale i silně páchnoucí květnatec Archerův původně pocházející z Austrálie. Kompletní seznam hub naleznete v příloze.

Mgr. Barbora Sasáková