Zámek plný sov


< >


5.březen 2018


Co znamená, když se řekne „nesýčkuj“? Vidí sova za denního světla? Jak je možné, že otočí hlavu o 270°?

Co znamená, když se řekne „nesýčkuj“? Vidí sovy za denního světla? Jak je možné, že otočí hlavu o 270°? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvěděli návštěvníci, kteří první březnový podvečer zavítali na zámek Kinských ve Valašském Meziříčí a zúčastnili se akce s názvem Soví noc.

V zámeckém sále se sešla více jak stovka zvídavých účastníků, malých i velkých a všichni se těšili nejen na zajímavé informace a kompletní sbírku vycpaných exponátů, ale i na „zlatý hřeb večera“ – živé sovy. Přednáškou nás provedli pracovníci ornitologické stanice Přerov Mgr. Martin Vymazal a Mgr. Martina Hrazdirová.

Sovy jsou pro člověka od nepaměti symbolem moudrosti. Ve srovnání s ostatními ptačími druhy mají výrazně větší mozek, tudíž je toto tvrzení zcela jistě oprávněné. Jejich nejdokonalejším smyslem je zrak, díky kterému se dokážou bezpečně orientovat i za úplné tmy. Během dne vidí také velmi dobře. Velké oči nasměrované dopředu jim umožňují dokonalé binokulární vidění, které je důležité pro přesný odhad vzdálenosti. Protože jsou ale nepohyblivé, vidí pouze dopředu a nikoliv to, co se děje kolem. Tento zdánlivý handicap vyřešily sovy mimořádnou pohyblivostí prvního krčního obratle, který je s lebkou spojen pouze jedním týlním hrbolem, takže skutečně otočí hlavou o téměř celý kruh. Ale vy to určitě nezkoušejte!

A jaká je odpověď na poslední zmíněnou otázku? Co znamená, když se řekne „nesýčkuj“? Dříve lidé věřili tomu, že hlas sýčka přivolává smrt někoho blízkého. V minulosti byla úmrtnost pacientů velmi častá. Když ve stavení někdo onemocněl a v místnosti se dlouho do noci svítilo, sýček svým houkáním nepřivolával nic zlého, ale podrážděně reagoval na světlo.

Na území České republiky hnízdí 10 druhů sov a další 2 zástupci ze severu, a to sovice sněžní a sovice krahujová se u nás objevují vzácně. O všech těchto druzích se návštěvníci dozvěděli řadu zajímavých informací a vycpané exponáty si mohli prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Největší úspěch však měli živí kalousi, které ornitologové přivezli z přerovské záchranné stanice. Po přednášce se všichni vydali na večerní procházku zámeckým parkem s nadějí, že se na zvukový záznam podaří některou ze sov přivolat.

Přestože se nám sovy podařilo spíš vyplašit jak přilákat, rozcházeli jsme se plni dojmů, nových informací a s pocitem příjemně stráveného večera.

Všem účastníkům přeji krásné jaro a těším se na viděnou při některé z dalších zámeckých akcí!

Mgr. Květa Zemanová