Zámek hostil projekt Kniha je kamarád


< >


28.březen 2019


Mezinárodní nesoutěžní projekt mladých čtenářů Kniha je kamarád na vsetínském zámku

Bezmála 450 převážně dětských účastníků dorazilo na trojici akcí v rámci 11. ročníku projektu Kniha je kamarád, které proběhly předminulý týden na vsetínském zámku.

Na organizaci dnes už mezinárodního projektu Kniha je kamarád se společně podílejí Jaroslava Ševčíková (alias spisovatelka Šárka Junková), Muzeum regionu Valašsko, Střední škola Kostka a Obec spisovatelů ČR. První fáze proběhla na základních a mateřských školách. Děti v ní měly za úkol doporučit (formou obrázku, ilustrace, komiksu, anotace, textu, atd.) svou oblíbenou knihu. Bylo doručeno 1052 prací z České republiky, Slovenska a Polska. Nejvíce z nich jako obvykle přišlo z oblasti Vsetínska. Vyhodnocení nejlepších proběhlo ve středu 20. března na vsetínském zámku v rámci akcí Dopoledne s knihou pro MŠ (předškoláci) a Čtenářské odpoledne pro družiny (základní školy). Ceny nejlepším předávala Jaroslava Ševčíková spolu se zástupcem ředitele SŠ Kostka Karlem Sívkem a lektorem Muzea regionu Valašsko Janem Husákem (výsledkovou listinu a více foto najdete na www.muzeumvalassko.cz). Na děti čekala i hra o knihách, výtvarná dílna či čtenářská stezka, při které si zasoutěžily a zároveň blíže poznaly zámek Vsetín.

Tečku za 11. ročníkem projektu Kniha je kamarád pak udělala o víkendu akce pro širokou veřejnost s názvem Čtenářská neděle. Cestu na si našlo kolem 150 malých i velkých účastníků. V Mramorovém sále byl připraven doprovodný program. Zájemci mohli směnit své knihy v knižním bazárku nebo je věnovat do benefičního prodeje pro Rodinné a mateřské centrum Sluníčko Vsetín. Studenti SŠ Kostka připravili Férovou kavárnu a z akce živě vysílalo jejich školní Kostka rádio. Nechyběly výtvarné dílny, a stejně jako pár dnů předtím, i čtenářská stezka zámkem. Děkujeme všem aktérům letošního projektu Kniha je kamarád. Soutěžícím, obětavým organizátrům i všem těm, kteří za námi dorazili na vsetínský zámek. Se všemi se těšíme na shledanou u příštího ročníku.

Text Jiří Koňařík, fota Jan Husák