Večer plný netopýrů


< >


11.září 2018


Hlavními hvězdami večera se stala mláďata netopýra nejmenšího.

Čtvrteční podvečer 6. září se ve Valašském Meziříčí nesl ve znamení netopýrů. Jejich hlasy se rozléhaly zámkem Kinských a hlavními hvězdami večera se stala mláďata již tak miniaturního netopýra nejmenšího. Tato neobvyklá podívaná oslovila snad všechny přítomné návštěvníky.

Netopýři jsou velmi zajímavou živočišnou skupinou. Svým vzhledem mohou připomínat některého z hlodavců, létají jako ptáci, přesto jsou systematicky řazeni mezi savce. Aktivní let jim umožňuje kožní blána napnutá po bocích těla od předních po zadní končetiny. Jsou to živočichové aktivní v noci a za soumraku. Ve tmě se orientují díky schopnosti, která byla člověku odepřena, a tou je echolokace. Ultrazvukové signály pro lidské ucho neslyšitelné vydávají ústy nebo nosem. Ty se pak odráží od překážky, která jim stojí v cestě a vrací se zpět k uchu netopýra či vrápence. Tento sonar z nich dělá dokonalé letce.

Sdružují se v různě početných koloniích, které mohou čítat od několika až po tisíce jedinců. Během dne a v zimě se ukrývají v jeskyních, vykotlaných stromech, štolách, sklepních či půdních prostorech domů, kde odpočívají většinou zavěšeni hlavou dolů. Strach z toho, že jsou mezi nimi krvežízniví upíři, mít opravdu nemusíme. Všechny evropské druhy jsou hmyzožravé, žádný z nich se krví neživí. Nepříznivé mrazivé období přečkají tzv. hibernací - zimním spánkem, kdy svůj metabolismus zpomalí na minimum a výdej energie zaměří jen na udržení základních životních funkcí. Pokud je v zimě svou netaktní návštěvou probudíme, můžeme je tak připravit o energii, která je pro ně životně důležitá.

Zajímavosti o životě netopýrů si z úst RNDr. Šafáře z AOPK Olomouc přišlo vyslechnout osmdesát malých i velkých posluchačů. Největší atrakcí se stala ukázka živých exponátů netopýra rezavého a netopýra nejmenšího. Zvláště pak mláďata druhého ze zmíněných druhů rozněžnila naprosto každého. Návštěvníci měli možnost porovnat i zvukové záznamy jednotlivých druhů a seznámit se s detekčním zařízením, kterým byly určeny druhy vyskytující se v zámeckém parku. Věřím, že toto setkání nejen osvětlilo řadu mýtů a pověr, kterými jsou netopýři opředeni, ale mnoha návštěvníkům změnilo pohled na tuto živočišnou skupinu.

Všem účastníkům přeji krásné babí léto a těším se na viděnou při některé z dalších zámeckých akcí!

Mgr. Květa Zemanová