Úspěchy studentů sklářské školy ve Valašském Meziříčí


< >


13.červenec 2017


V právě ukončeném školním roce 2016/2017 zazářily práce studentů SUPŠS hned v několika soutěžích – některé z oceněných děl jsou až do konce roku 2017 k vidění v expozici v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Sklářská škola ve Valašském Meziříčí vychovává budoucí skláře, brusiče a malíře skla už sedm desetiletí. Letos to bude dvacet let, co původně řemeslná škola povýšila na školu uměleckořemeslnou a ke dvěma sklářským ateliérům nabídla i studium oborů nevázaných na sklářské řemeslo (malba, sochařství a multimédia). V současné době Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí nabízí maturitní studium v oborech Průmyslový design, Užitá malba a Design skla. A právě studenti dvou posledních jmenovaných oborů letos vynikali hned v několika výtvarných kláních.

Začátkem školního roku obsadily tři studentky malířského ateliéru (Blanka Kristová, Anastázie Sedlářová a Terezie Vaňková) první tři příčky v základní výtvarné disciplíně (kresba figury) v soutěži Figura 2016, pořádané SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově. Další dvě ocenění (pro Blanku Kristovou a Johanu Hruškovou) přišla ze soutěže pořádané k výstavě Šumění andělských křídel v Muzeu umění v Olomouci a skutečně mimořádně na sebe upozornily studentky prvního ročníku ateliéru Design skla. Lahvičky na šňupací tabák byly první realizací ve skle, kterou studentky vedené MgA. Josefem Divínem vytvořily a práce Karolíny Šacherové a Pavly Pšenicové získaly první a zvláštní cenu v konkurenci více než tří set přihlášených výtvarníků. Soutěž se konala v bavorském městě Zwiesel, v němž kolem roku 1900 fungovalo hned sedm továren na šňupací tabák. Tím je vysvětleno i poněkud netradiční téma designérských prací (studentky samy se šňupacím tabákem opravdu žádnou zkušenost nemají). Úspěch na mezinárodním poli zaznamenaly i jejich starší spolužačky z téhož ateliéru. Kristina Maňáková a Kateřina Bušová (pod vedením MgA. Ondřeje Strnadela) získaly první a třetí místo v mezinárodní soutěži sklářských škol Junior Glass Ways. Plejádu úspěchů v tomto školním roce uzavírají ocenění Kateřiny Bušové a Anety Vragové v rámci Přehlídky studentského designu 2017 v Paláci Adria v Praze. Kromě diplomu dívky získaly i možnost prezentace na říjnovém Designbloku v Praze.

Poslední ze zmíněných prací, kolekce váz Sky Anety Vragové, je od konce června spolu s dalšími klauzurními a maturitními pracemi studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí k vidění v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Výstava, která je součástí expozice skla, je otevřena až do konce roku 2017.

Mgr. Kamila Valoušková