Noční motýl šedovníček po 100 letech znovu na Moravě


< >


26.červen 2018


Noční motýl šedovníček horský byl po více než 100 letech znovu potvrzen v rámci muzeního výzkumu na Moravě - V Přírodní rezervaci Makyta v Huslenkách.

V rámci výzkumu přírody byl pracovníky Muzea regionu Valašsko v Přírodní rezervaci Makyta v Huslenkách učiněn významný objev. Po více než 100 letech byl pro Moravu potvrzen výskyt nočního motýla šedovníčka horského (Gesneria centuriella). Poslední známé kusy tohoto hnědošedého motýla byly chyceny před rokem 1900 z masívu Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. V Čechách byl potvrzen po roce 2000 z Orlických hor.

Motýl přitom není nenápadný, má rozpětí křídel až 3 cm. Jeho housenky žijí na vlhkém mechu a řasách, rostoucích zřejmě na kamenech, kmenech stromů či v úžlabí náběhů kořenů. Motýl dle odborníků příliš nelétá a těžko se láká na světlo. Nejde proto o navrátivší se druh na Moravu. V poslední době s klimatickou změnou se totiž několik dalších druhů nočních i denních motýlů rozšířili z jihu.

Tento šedovníček v Javorníkách musel přežívat ve starých smíšených lesních porostech stále a byl určitě jen přehlížen. V horských rezervacích v CHKO Beskydech tak nežijí jen vlci a medvědi, ale i mnoho dalších zajímavých a velmi vzácných druhů živočichů. Tento byl dokonce v posledním červeném seznamu stále veden jako vyhynulý, a to dokonce i ve většině okolních států.

Přírodní rezervaci Makyta je tak nutné chápat v širším kontextu, ne jen jako útočiště velkýchšelem. Makyta je poměrně nedávno vyhlášená přírodní rezervace. Výzkumy, které v ní nyní provádíme a které se po čase jistě zoopakují, ukazují, jak se příroda mění, jaké druhy zvířat i rostlin zmizely, jaké se naopak objevily nově. Některé druhy však svou přítomností poukazují na starobylost zkoumaného území. Jednoznačně z nich vyplývá, že Makyta má svoji roli, protože zachovává přírodní dědictví staré mnoho set let.

RNDr. Lukáš Spitzer, entomolog Muzea regionu Valašsko, p.o., Vsetín

Jiří Beneš, Entomologický ústav BC AV ČR, České Budějovice