Na vsetínském zámku proběhlo druhé kolo žákovské zeměpisné konference


< >


8.únor 2018


Žákovská cestovatelská konference Valašský cestovatel je určená pro žáky základních a středních škol, kteří se chtějí podělit o své cestovatelské zkušenosti a zážitky s ostatními.

Žákovská cestovatelská konference Valašský cestovatel je určená pro žáky základních a středních škol, kteří se chtějí podělit o své cestovatelské zkušenosti a zážitky s ostatními. Konference byla zahájena v 10:00 hod. registrací prezentujících žáků, uvítání ředitelem Muzea regionu Valašsko, Ing. Tomášem Vitáskem, a úvodní motivační přednáškou.

Následovaly cestovatelské prezentace žáků z pěti základních a středních škol z blízkého i vzdálenějšího okolí. První část byla zaměřena na Valašsko a naši rodnou zem a postupně jsme se dostali až do vzdálených krajů. Se žáky ZŠ Růžďka Tomášem Burdíkem, Marií Mikolášovou a Veronikou Slováčkovou jsme prozkoumali obec Růžďka, David Bartoň a Petr Novosad nás seznámili s výletem do Kychové a na Kohútku. Trojice Adam Borek, Patrik Konvičný a Martin Mikoláš představili město Plzeň a Petr Baletka s Davidem Kuncem nás zavedli na řecký ostrov Lefkáda. Romana Zemanová ze ZŠ Sychrov nám představila Pustevny historické i současné, Zuzana Rovenská nás zavedla do letního Chorvatska, Matěj Staněk nám přiblížil dovolenou na Vranově a Eva Kučerová s Denisou Strbáčkovou nás zavedly na vánoční trhy do Vídně. Julie Kašpárková ze ZŠ Lichnov představila polskou Wroclaw jako Evropské hlavní město kultury. Ze Střední školy cestovního ruchu z Rožnova přijela Adéla Krchňáková s přednáškou o německých zámcích Ludvíka Bavorského a Barbora Bartošová se zážitky z letní brigády v Řecku. Marek Pavlica a Adriana Dammová ze ZŠ pro sluchově postižené ve Val. Meziříčí nám prezentovali dovolenou u Lago di Garda v severní Itálii a Jan Fridrich z Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí nám představil svou cestu na indonéské Bali. Po každé prezentaci byl vždy prostor pro dotazy z publika.

Všechny příspěvky byly zábavné a poutavé a bylo vidět, že si s nimi dali žáci práci. Není proto divu, že žáci svou účastí na konferenci nejen rozvíjeli své zeměpisné znalosti, ale také zlepšovali své dovednosti v prezentování svých zážitků na veřejném fóru.

Součástí akce byla i cestovatelská přednáška zaměstnance muzea a cestovatele, Mgr. Jana Husáka, který ve svém příspěvku s názvem "Na cestách..." účastníkům konference přiblížil rizikové situace, které sám na svých cestách zažil. Zároveň k nim přidal spoustu cenných cestovatelských rad.

Konference se nesla v pohodovém a příjemném duchu. Věříme, že si žáci odnesli nejen nové znalosti a dovednosti, ale i nadšení do dalšího cestování.

Takže příští rok na Valašském cestovateli nashledanou!

Mgr. Jan Husák