Muzeum regionu Valašsko na Hrozenkobraní už potřetí


< >


20.červenec 2018


Už potřetí se bude Muzeum regionu Valašsko prezentovat na Hrozenkobraní – malém festivalu řemesel, hudby a jídla v areálu Památníku Antonína Strnadela v Novém Hrozenkově.

Dlouhodobá skvělá spolupráce Muzea regionu Valašsko a Památníku Antonína Strnadela v Novém Hrozenkově pokračuje. Už třetí rok po sobě se bude Muzeum regionu Valašsko prezentovat na Hrozenkobraní – malém, ale návštěvnicky velmi oblíbeném festivalu řemesel, hudby a jídla.

Základní myšlenkou této akce bylo setkání starého a nového – řemeslné výrobky či hudba současných tvůrců navazující na staré tradice nebo původní valašská jídla i nové trendy vycházející z tradičních surovin.

Staré bohatství regionu tu mimo jiné ukazovalo Muzeum regionu Valašsko prostřednictvím svých etnografických sbírek:

Na prvním ročníku Hrozenkobraní v roce 2016 naše muzeum prezentovalo soubor tradiční keramiky z domácností našich předků. Jednalo se jednak o předměty z hrnčiny s užitkovou funkcí: velké hrnce na vaření pokrmů, menší hrnky na mléko, „plucárky“ či "kubaně" – chladící džbánky na vodu, mísy na konzumaci pokrmů, srostlíky – k nošení jídla na pole, džbány na přenos tekutin či hliněné formy na bábovky či drobné pečivo. Jednak byly k vidění zdobnější keramické výrobky, které sloužily spíše k dekoraci příbytku: závěsné mísy, hrnky, džbánky – ty byly vyrobeny z dnes už málo užívané keramické hmoty – z fajánse a pocházely většinou z dílen valašskomeziříčských toufarníků či džbánkařů (jak se výrobcům fajánse říkalo) z 19. století.

Na druhém ročníku v roce 2017 muzeum vystavilo velmi vzácný fond tzv. rajnochovické keramiky. Tato nadčasová, velmi moderně vypadající keramika určená spíše pro měšťanské obyvatelstvo, byla vyráběna od počátku do konce 19. století v keramických dílnách v Rajnochovicích, Loukově, Mikulůvce a na Lázech. Původní surovinou byla tzv. bělnina – s bílým střepem a bílou nebo hnědočervenou glazurou, z níž byly zhotovovány talíře, konvičky, hrnky, holby, džbánky či koutní hrnce. Po roce 1842 byla v rajnochovické dílně vynalezena nová keramická hmota – tzv. majolín, který dával po vypálení tvrdý a pevný červený střep, zvláštností byl i dvoubarevný trasakovaný polev. Z majolínu byly k vidění poháry, omáčník, dózičky, konvičky, talíře či terrina – polévková mísa.

Na třetí ročník, který se odehraje v areálu Památníku Antonína Strnadela v Novém Hrozenkově v sobotu 21. 7. 2018 od 11 do 17 hodin, si vsetínské muzeum připravilo dřevěné nářadí a náčiní používané ve spojitosti s tradiční lidovou stravou na Valašsku (které bude doplněno o starobylé dřevěné předměty z hostitelské instituce Památníku Antonína Strnadla). K zhlédnutí tak budou např. okřínky, neculky, kadlúbky, krmholce, črpáky, puténky, užičníky a mnohé další. Ve spojitosti s těmito předměty se dozvíte i mnoho zajímavostí z tradiční valašské kuchyně – že chléb a maso bylo vzácností či že zpestřením jídelníčku bývali i ptáci, k jejichž chytání se užívalo tzv. vějiček, které zde budou rovněž k vidění.

Mgr. Milada Fohlerová

etnograf Muzea regionu Valašsko