Medvěd na Valašsku


< >


11.říjen 2018


Beseda s odborníky přiblížila veřejnosti aktuální situaci s medvědy na Valašsku.

Současná situace kolem "aktivního" medvěda, který se toulá po Valašsku, přitahuje pozornost veřejnosti i médií.

Dne 10. října se na vsetínském zámku se konala beseda s odborníky, která měla za cíl informovat veřejnost o medvědí problematice. O aktuální situaci medvědů na Valašsku a jejich monitoringu hovořil Mgr. Michal Bojda z Hnutí DUHA a ČSOP Radhošť. Na něj navázal Ing. František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy, který vysvětlil, jaké jsou pobytové znaky medvěda a jak se chovat při setkání s ním. RNDr. Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy pak shrnula postupy při škodách způsobených medvědem.

Na přednášku navazovala diskuze s návštěvníky. Slyšet jsme tak mohli o osobní zážitky lidí, kterým medvěd způsobil hospodářské škody, nebo těch, kteří huňáče potkali na vycházce. Zazněl také apel na média ověřovat si pravost informací, protože "fake news" se nevyhýbají ani tématu divoké přírody. Jasným závěrem besedy bylo ujištění, že možnost napadení medvědem je velice nízká pokud člověk ví, jak se v případě setkání s medvědem zachovat.

Záznam přednášky najdete ZDE.

Více informací o medvědech a základy toho, jak se při setkání s naší největší šelmou zachovat najdete na https://www.selmy.cz/medved/jak-se-chovat-v-oblastech-s-vyskytem-medveda/.

Mgr. Jan Husák