Katalog historických kočárků z našich sbírek v prodeji!


< >


6.prosinec 2017


Muzeum regionu Valašsko, p. o. s přispěním Ministerstva kultury, vydalo obsáhlý katalog své sbírky historických kočárků, která byla zakoupena na podzim loňského roku od paní Miloslavy Šormové.

Na co se můžete v knize těšit? Vydáme se společně na projížďku historií jak dětského kočárku, tak jeho menší varianty pro panenky, čili kočárku loutkového. Dětský kočárek, dnes již naprosto běžný „dopravní prostředek“ většiny dětí, nebýval v uplynulých staletích v žádném případě samozřejmou součástí dětské výbavičky. Děti se přepravovaly všelijak, na rukou, v různých úvazech, dřevěných vozíčcích či trakářcích, nebo se prostě nechávaly doma a snad jen venkovské děti si dosyta užívaly pobytu na čerstvém vzduchu.

Právě kočárkům zasvětili celý svůj život manželé Šormovi z Roztok u Prahy, které jejich sběratelská vášeň těšila dlouhá desetiletí. Za ta léta se jim povedlo shromáždit vskutku úctyhodnou sbírku rozličných dětských i loutkových vozítek z let 1890–1980. A právě detailní popis jednotlivých kočárků ze sbírky manželů Šormových, která byla v roce 2016 zakoupena do sbírek Muzea regionu Valašsko, p. o., je stěžejní částí této publikace.

Knihu si můžete zakoupit na pobočkách našeho muzea za 350,-.

Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.

Mgr. Ivana Ostřanská