Den architektury ve Vsetíně


< >


20.září 2018


Celorepublikový festival Den architektury poprvé ve Vsetíně

Pražský spolek KRUH, z. s. pořádá každoročně od roku 2010 ve spolupráci s lokálními organizacemi a iniciativami celorepublikový festival Den architektury. K cílům projektu patří nejen propagace architektury, ale i snaha zaangažovat do její problematiky širokou veřejnost a vytvořit příležitost pro smysluplný dialog mezi autory-architekty a obyvateli měst a obcí.
Letošní 8. ročník festivalu, který se koná od 28. září do 4. října 2018, se váže k výročí založení Československa a je zaměřen na architektonickou tvorbu uplynulých 100 let. Jeho široce koncipované téma „Architektura společně“ umožňuje představit nejen reprezentanty architektonických stylů první republiky, ale i zdařilé příklady československé architektury do roku 1992 a rovněž kvalitní realizace vytvořené za posledních 25 let.

Do letošního celonárodního Dne architektury se poprvé zapojí i Vsetín, a to díky iniciativě architekta Jana Chlápka, který přizval ke spolupráci své kolegy. Role průvodce, přednášejícího i komentátora architektonických a urbanistických počinů se ujme zejména architekt Libor Sošťák.

Součástí programu je architektonická procházka městem v sobotu 29. září od 15 hodin (viz mapa), přednáška Libora Sošťáka „100 let moderní architektury na Valašsku“ v pondělí 1. října od 19 hodin v klubu Tři opice na vsetínském Dolním náměstí a tamtéž od 20:15 projekce německého dokumentárního filmu „Whose City?“ z roku 2017 o současných architektonických a urbanistických proměnách Berlína.

Program je bez vstupného.

Organizátoři vsetínského Dne architektury děkují všem institucím a subjektům za spolupráci a zpřístupnění objektů, a to především Městu Vsetín (otevření bývalého okresního úřadu), Domu kultury Vsetín (prohlídka Domu kultury), správě hřbitova (vstup do smuteční síně) a majitelům domu u Rodingerů na Dolním náměstí.

Mgr. Olga Méhešová