Co v televizi nebylo


< >


20.červen 2018


Na zámku Kinských se vzpomínalo na Vojtu, Kubu, Matěje a další filmové hrdiny.

Sálem zámku Kinských ve Valašském Meziříčí zní tóny písniček Jaroslava Samsona Lenka a plný sál dětí netrpělivě očekává hlavního aktéra dnešního dne. Takovou atmosféru zažili všichni ti, kteří se 18. 6. 2018 zúčastnili setkání s panem Václavem Chaloupkem.

Povídání o radostech i strastech odchovů různých druhů zvířat, která pan Chaloupek získal do své péče, se neslo v duchu poutavých vzpomínek. Nejrůznější vtipné situace, které se svými svěřenci prožil, často rozesmály celý sál. Vyprávění o tom, jak Vydrýsek neovládl svou loveckou vášeň a vylovil akvárium v obývacím pokoji nebo o tom, jak si medvíďata na svých nočních loupeživých výpravách do ledničky pochutnávala na kečupu, syrových vejcích i jogurtech pobavilo malé i velké. Každého návštěvníka určitě zaujaly informace ze zákulisí natáčení, ale i videa, která nebyla zveřejněna. Na závěr nesměly chybět společné fotografie a podpisy autorových knih.

Životním krédem tohoto režiséra a scénáristy je láska k přírodě a zvířatům. Z jeho autorské dílny pochází kouzelné televizní večerníčky, z nichž mezi nejznámější patří Méďové, Vydrýsek, Madla a Ťap, Tuláček a další. Většina z nich byla zpracována i v knižní podobě. Je také autorem řady dokumentů, především z cest po jižní Africe. Za svou práci získal řadu ocenění a v roce 2002 se stal Vydrýsek nejčtenější knihou roku.

„Svými seriály se snažím změnit vztah dětí i dospělých k některým živočichům. Pokud tyto večerníčky vyvolají zájem dětí o přírodu, splní to svůj účel," říká nadšeně režisér Václav Chaloupek.

Panu Chaloupkovi děkuji za to, že přijal naše pozvání a podělil se s námi o své bohaté zážitky. Všem účastníkům děkuji za návštěvu zámku Kinských, přeji krásné léto a těším se na viděnou při některé z dalších muzejních akcí.

Mgr. Květa Zemanová