Miriam Kocurková Rochová – Mix media / plastické obrazy

Výstava vlastní | Miriam Kocurková Rochová – Mix media / plastické obrazy | 7.květen25.červen 2017, Zámek Vsetín, bez bližší specifikace | #

Výstava končí zítra.

Zahájení výstavy Miriam Kocurkové Rochové "Mix media / plastické obrazy" se uskuteční v neděli 7. května od 16 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku. Na programu je hudební vystoupení kapely Rockoví Lišáci a úvodní slovo kurátorky výstavy a syna vystavující autorky, Ondřeje Kocurka. Vernisáž výstavy finančně podpořila vsetínská firma Galvamet, spol. s r. o..

Vsetínská výtvarnice Miriam Kocurková, rozená Rochová (nar. 1963), se jako samouk věnuje malování už od svých 19 let, ale až posledních 16 let tvoří originální kolážovité reliéfní obrazy. Za svou jedinečnou výtvarnou techniku obdržela první cenu v kategorii Mix media – koláže na 3. ročníku mezinárodního prodejního veletrhu současného umění Czech Art Festival v Českých Budějovicích.

Ve vsetínském muzeu vystavovala v roce 2006 na samostatné výstavě s duchovním podtextem nazvané „Spojené světy“. Její současná výstava je průřezem autorčinou tvorbou a prezentuje zejména díla z posledních let, kdy od komorních obrazů dospěla k monumentálnějším formátům, rozvinula svou kombinovanou techniku a umocnila dekorativní vyznění děl. Vůbec poprvé vystavuje své prvotiny (miniatury idealizovaných krajin), které předcházely reliéfním obrazům, a také skici, které vznikají nejen jako výsledky automatické kresby, nýbrž i jako uvědomnělé studijní návrhy. Autorčinou „tvůrčí dílnou“ byla řadu let kuchyně v soukromém bytě v panelovém domě. Vhled do ní je návštěvníkům zprostředkován kromě vystavených předmětů a materiálů používaných při práci také dokumentárním filmem. Ten natočil muzejní fotograf Milan Ošťádal při přípravě výstavy a zachycuje v něm vývarníci v jejím autentickém prostředí. Výtvarný talent zdědila Miriam Kocurková po svém otci Oliveru Rochovi (1937–2013), amatérském malíři a invenčním výtvarníkovi s všestrannými dovednostmi, který po celý život pracoval jako konstruktér ve Zbrojovce Vsetín. Z úcty k němu a s vědomím, jak velmi ji ovlivnil, věnovala část výstavního prostoru pro prezentaci jeho výtvorů, které tak poprvé budou vystaveny na veřejnosti.

K výstavě jsou připraveny doprovodné programy: komponovaný program s tvůrčí dílnou určený nejen pro seniory „Tvoříme s Miriam Kocurkovou Rochovou“ se koná v úterý 9. 5. od 14 do 16 hodin a cyklus komentovaných prohlídek s Miriam Kocurkovou Rochovou proběhne na Vsetínskou noc v pátek 26. 5. od 19 hodin.

Více o autorce na http://www.galerie-miriam.cz

Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění

ve spolupráci s vystavující výtvarnicí (exponáty ze soukromého majetku)

Lektorské programy pro MŠ, ZŠ a SŠlektorský programZámek Vsetín1.9. 201630.6. 2017
Lektorský program / Stálá nabídka stálých přírodovědných lektorských programů na vsetínském zámku.
Svatojánský podvečer 2017akceZámek Vsetín24.6. 2017
Akce / Přijďte v sobotu 24. června do vsetínského zámku na druhý ročník Svatojánského podvečeru. Těšit se můžete na slunovratné zvyky v podání souborů Hafera, Rokytenka, Ostrévka a CM Krkoště, taneční vystoupení Základní umělecké školy Vsetín, bubnování s Radkem Štětkářem nebo světelnou show.
Lidová stravavýstavaZámek Vsetín24.6.15.10. 2017
Výstava / Výstava s interaktivními prvky o tradiční lidové stravě na Valašsku v minulých staletích
Karpatské roubenkyvýstavaZámek Vsetín24.6.15.10. 2017
Výstava / Výstava představuje tradiční způsob bydlení na Valašsku minulých staletích