Cihla, hlína, keramika

Výstava vlastní | Cihla, hlína, keramika | 17.duben17.červen 2018, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Hudební salonek | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Výstava právě probíhá.


Kontakt

Muzeum regionu Valašsko, muzeum ve Valašském Meziříčí
Zámecká 3
757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika

Tel: +420 734 236 279
Email:


GPS (lat,lon): 49.478874,17.968569

Otevírací doba

Otevřeno máme úterý - neděle od 9 do 17 hodin.


Zajímají Vás další podrobnosti o objektu "Zámek Kinských, Valašské Meziříčí"? Navštivte stránku s detailním popisem.

Hlína, jako stavební materiál, kultovní médium a umělecká látka provázejí člověka od počátku jeho existence. Kdo by neznal slavnou Věstonickou Venuši, nejstarší hliněnou sošku na světě, nebo architektonické cihlové zázraky Starého světa, jako byla pověstná babylónská věž, případně dnešní hliněné mešity západní Afriky.

Hliněné stavitelství ale není jenom strnulým odkazem minulosti, nebo primitivní technikou krajin třetího světa. V posledních letech zažívá nový rozkvět také v moderní společnosti. I v našem bezprostředním okolí se objevují domy z dusané hlíny, nebo ze slámy doplněny hliněnou omítkou. Dnes již není neobvyklé vidět takovouto omítku také v panelovém domě. A proč to všechno? Hlína má totiž, jako čistě přírodní materiál, několik pozitivních vlastností pro lidské zdraví a životné prostředí.

Kromě těchto znovuobjevených stavebních metod je v oblibě i výstavba klasickou pálenou cihlou, která je dnešní době vysoce variabilním stavebním prvkem a umožnuje opravdu různorodé využití. Víte, že Valašsko, které je sice proslavené svými dřevěnými stavbami, mělo ještě donedávna jednu z nejstarších cihelen široko-daleko? Továrna, založena hrabětem Kinským ve Valašském Meziříčí – Hrachovci by tento rok oslavila 180 let od založení. Taktéž podomácí výroba cihel byla v minulosti doložena v několika obcích v regionu, jako například Pržno nebo Osíčko.

Výstava nabídne jak teoretický vhled do historie stavebního vyžití hlíny a pálené i nepálené cihly, tak výrobky samotné, ať už historické či dnešní. K vidění budou i gotické kachle z hradu Rožnova, drobné reliéfy z hrachovecké cihelny, dobové cihlářské nářadí či rekonstrukce různých typů hliněných zdí. Hravější návštěvníci si můžou na maketách vyzkoušet různé typy skladu cihel, či správně určit zajímavé cihlové stavby z regionu.

Vedle sbírkových předmětů ze sbírek Muzea regionu Valašsko budou na výstavě prezentovány i předměty zapůjčené ze soukromých sbírek a těchto institucí: Střední průmyslová škola stavební ve Valašském Meziříčí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Občanské sdružení Laterarius.cz

K výstavě je připravena akce pro školy s názvem To je hlína!, která proběhne od 9. do 11. května v zámku Kinských. Pro dětské kolektivy je připraven lektorský program.

Kurátor
Mgr. Samuel Španihel / archeolog
Mgr. Kamila Valoušková / kurátor-historik umění


Ve stejném objektu (Zámek Kinských, Valašské Meziříčí) můžete navštívit:

Aktuální výstavy, akce a přednášky

Lektorské programy pro školy 2017/2018lektorský programZámek Kinských, Val. Meziříčí1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Vážení pedagogové, přicházíme s nabídkou lektorských programů pro školy.
Svět kostičekvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.1.29.4. 2018
Výstava / Výstava mapující část továrních setů firmy LEGO i vlastní tvorbu autora výstavy Ing. Petra Šimra.
Ptáci a krajinaProgram pro školyZámek Kinských, Val. Meziříčí1.30.4. 2018
Program pro školy / Přijďte se dozvětět o životě ptáků v různých biotopech a jak se jim dokázali přizpůsobit!

Stálé expozice

  • Expozice zámeckých pokojů "Jak se žilo na zámku"
  • Expozice Sklo a gobelíny
  • Staré knihy vyprávějí
  • Muzejní kavárnička Antonína Duřpeka
  • Vůně kávy ve Valašském Meziříčí
  • Hasičská expozice „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“