Akademický malíř Miroslav Adámek – Barevná paleta

Výstava vlastní | Akademický malíř Miroslav Adámek – Barevná paleta | 9.červenec24.září 2017, Zámek Vsetín, Zámecká galerie | #

Výstava právě probíhá.

Jubilejní výstava k nedožitým šedesátinám vsetínského akademického malíře Miroslava Adámka (1957-2002) je nostalgickou vzpomínkou na tvorbu výjimečně talentovaného umělce, jehož dílo bylo předčasným a nečekaným skonem před 15 lety tak záhy uzavřeno. Výstava se koná pod záštitou Jiřího Čunka, hejtmana Zlínského kraje, a Mgr. Ing. Jiřího Růžičky, starosty Města Vsetína, a finančně ji podpořili Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, společnost Austin Detonator, s. r. o., a zlínská stavební společnost Manag, a. s.

Výstava je připravena ve spolupráci s paní Monikou Adámkovou (vdovou po zesnulém malíři), která iniciovala a spoluvytvářela ve vsetínském zámku také dvě předcházející posmrtné výstavy svého manžela. Na přelomu roku 2003 a 2004 nabídlo muzeum návštěvníkům velkou retrospektivní výstavu umělcova díla, v níž dominovaly jedny z Mirkových posledních obrazů s motivem srdce - znepokojující předtuchy umělcova fatálního konce. Další výstava, která proběhla v roce 2007 k umělcovým nedožitým padesátinám, byla příležitostí k vystavení Mirkových obrazů spolu s díly jeho přátel-umělců. Současná výstava je koncipovaná jako komorní vzpomínka na Mirkovu tvorbu a prezentovány budou díla zapůjčená z umělcovy pozůstalosti.

Miroslav Adámek se po studiích na uměleckých školách (SUPŠ v Uherském Hradišti a AVU v Praze), kde absolvoval obory propagační grafiky a figurální malby, vrátil do svého rodiště – Vsetína. Kromě malby, kresby a grafiky se věnoval také užité monumentální tvorbě do architektury (tapisérie a realizace ze skla či keramiky). V první polovině 90. let podnikl studijní stáže do Francie a Itálie a rovněž se zabýval pedagogickou činností. Vvyučoval figurální kresbu na VŠUP, na katedře designu ve Zlíně. Samostatně vystavoval od roku 1978, a to zejména na Moravě (v rodném regionu). Své dílo představil také v zahraničí, např. ve Frankfurtu n. M. a v New Yorku. Je zastoupen v domácích i zahraničních soukromých a veřejných sbírkách (např. MK ČR, AVS Praha, GVU Ostrava, KGVU Zlín, Muzeum regionu Valašsko).

Autorka koncepce výstavy: Monika Adámková

Grafické pojetí plakátu a pozvánky a instalace výstavy: Ing. arch. Jan Chlápek

Kurátor
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění

Lidová stravavýstavaZámek Vsetín24.6.15.10. 2017
Výstava / Výstava s interaktivními prvky o tradiční lidové stravě na Valašsku v minulých staletích
Karpatské roubenkyvýstavaZámek Vsetín24.6.15.10. 2017
Výstava / Výstava představuje tradiční způsob bydlení na Valašsku minulých staletích
Prázdniny na zámku 2017Program pro rodiny s dětmiZámek Vsetín14.18.8. 2017
Program pro rodiny s dětmi / Prázdninový program pro děti, které prožijí dobrodružství spojené s historií, přírodou, hudbou a uměním.