Zuberská výšivka

Kurz | Zuberská výšivka | 1.únor 2017 v 17.00, Zámek Vsetín, bez bližší specifikace | #

Marie Pyrchalová se narodila v roce 1955 v Čeladné. Od narození však žije v Zubří, kde má bílá výšivka dlouholetou tradici. S organizováním vyšívaček a využíváním vzorů bílé výšivky pro potřeby soudobého odívání začala na počátku 20. století Marie Schoberová, na kterou navázala učitelka ručních prací Anna Zwilingerová. Její žačkou, pomocnicí a následovnicí se posléze stala právě Marie Pyrchalová. Zásluhou pedagogického vzdělání na Ostravské univerzitě a zaměstnání v místní základní škole měla dostatek příležitostí, aby k vyšívání přivedla mladé dívky a později i jejich maminky. Jejich počet je v současnosti velmi vysoký a patří mezi ně i několik zahraničních frekventantů pravidelně pořádaných kurzů. V rámci rodiny navazuje Marie Pyrchalová na práci své babičky Ludmily Juřičkové, vyhlášené vyšívačky, která sesbírala rozsáhlý soubor vzorů zuberské výšivky. Marie Pyrchalová taktéž důkladně prostudovala vzory výšivek uložených v textilní sbírce Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde se seznámila s vyšíváním na batistu, na tylu, pobodávanou a postřihovanou výšivkou, kterou s úspěchem uplatňuje ve své práci. Zuberská výšivka nacházela uplatnění především na krojových součástkách – lemech rukávců, okraji ženského čepce a především na velkém bílém šátku – vyvazovačce. Nově si pak našla své místo na límečcích halenek, kapesníčcích a bytovém textilu.

Marie Pyrchalová své výšivky pravidelně prezentuje na krajkářských trzích, v minulosti reprezentovala na výstavách v České republice i v zahraničí (Maďarsko, Francie). Za svoji práci byla v roce 2014 oceněna titulem ministra kultury ČR Nositel tradice lidových řemesel.

Všichni, kteří se přihlásí do kurzu, budou potřebovat rám na vyšívání, batist, bílou vyšívací bavlnku nebo mouline, pevný, tenký provázek, který jde navléknout do velké jehly, samozřejmě jehlu, malé nůžky s ostrou špičkou.

Více informací na tel. 721 810 274 Vstupné: výděleční 40Kč, nevýděleční 20Kč

Koordinátor
Jitka Plátková / programový pracovník


Zaujala Vás tato kurz? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Zuberská výšivka".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Jitka Plátková
Svatojánský podvečer 2017akceZámek Vsetín24.6. 2017
Akce / Přijďte v sobotu 24. června do vsetínského zámku na druhý ročník Svatojánského podvečeru. Těšit se můžete na slunovratné zvyky v podání souborů Hafera, Rokytenka, Ostrévka a CM Krkoště, taneční vystoupení Základní umělecké školy Vsetín, bubnování s Radkem Štětkářem nebo světelnou show.
Den Země ve věžiProgram pro rodiny s dětmiZámek Vsetín22.4. 2017
Program pro rodiny s dětmi / Přijďte oslavit den věnovaný planetě Zemi do věže vsetínského zámku!
Cestovatelské jarní prázdninyakceZámek Vsetín14.17.2. 2017
Akce / Jarní prázdniny na zámku se letos budou nést v duchu cestování, her a tvoření.
Cesta do pohádkyvýstavaZámek Vsetín8.11. 20168.1. 2017
Výstava / Baňky výrobního družstva IRISA Vsetín
Prázdninový den na zámkuakceZámek Vsetín27.10. 2016
Akce / Prázdninový program plný poučení, zábavy, her a kreativního tvoření! Součástí programu je prohlídka výstavy Za dlouhých zimních večerů.
Klára Obručová - V klíně rodných horkoncertZámek Vsetín21.10. 2016
Koncert / Zpěvačka Klára Obručová pokřtí ve Vsetíně své třetí sólové album