Zámecký masopust 2018

Akce | Zámecký masopust 2018 | 11.únor 2018, Zámek Vsetín, bez bližší specifikace | #

Pro malé i velké návštěvníky vsetínského muzea je připraven 3. ročník Zámeckého masopustu. Ten proběhne v rámci dvoudenních Fašanků na Vsetíně, spolupořádaných Městem Vsetín, Domem kultury Vsetín a Folklorním spolkem Jasénka v neděli 11. 2. 2018 od 14 do 17 hodin.

Cílem akce je seznámit návštěvníky s tradiční podobou masopustu na Valašsku, kterému se též říkalo fašanky či končiny.

Zámecký masopust začne nejznámějším masopustním zvykem – obchůzkou maskovaných postav, a to v podání souboru valašských písní a tanců Jasénka. K vidění budou tradiční i novější fašankové masky – medvěd, ženich s nevěstou a mnohé další.

Návštěvníci, kteří přijdou ve vlastních kostýmech, budou mít zlevněné vstupné, navíc se budou moci zapojit do soutěže o nejlepší masku. Ti, kteří masku mít nebudou, si ji budou moci vyrobit v masopustní dílně nebo si ji nechat nakreslit na obličej.

Po obchůzce, která proběhne opakovaně po 14. a 15. hodině, bude následovat maškarní bál s výukou lidových tanců, a to za doprovodu cimbálové muziky Jasénka.

Koho nebaví tanec, ten se může vyřádit v masopustní herně při aktivitách jako je „Hod koblihou do tlamy medvěda“ nebo „Žonglování s jitrnicemi“, nebo se protáhnout muzeem při řešení "Masopustní pátračky o jitrnici".

Protože masopust býval dobou hojnosti pití, jídla a zabíjaček, budou k dostání vedle medoviny Pavla Davida i zabíjačkové speciality řeznictví a uzenářství Machač. Dalším tradičním masopustním pokrmem jsou koblihy – ty se budou před zraky návštěvníků netradičně péct a se svými domácími výtvory se schopné hospodyňky mohou zúčastnit soutěže O nejvykutálenější koblížek.

Masopust je v mnoha obcích Valašska stále živým obyčejem, a tak budou návštěvníci moci zhlédnout průběh fašanků na Hornolidečsku tak, jak jsou zachyceny v muzejních dokumentárních filmech.

Masopustní veselí i zámecký masopust symbolicky ukončí scénka pochovávání basy s Jasénkou.

Vstupné: Plné 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 110 Kč, děti do 6 let zdarma. Pro návštěvníky v maskách a účastníky soutěže O nejvykutálenější koblížek zvýhodněné vstupné: 30 a 10 Kč.

Koordinátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato akce? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Zámecký masopust 2018".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Velikonoce na zámku VsetínakceZámek Vsetín7.4. 2019
Akce / Tradiční předvelikonoční akce se zdobením kraslic, pletením tatarů, velikonočním jarmarkem, pečením jidášků či vynášením Mařeny.
Zámecký masopust 2019akceZámek Vsetín3.3. 2019
Akce / Fašankové tradice, zabíjačkové speciality, pečené koblížky, soutěž o nejlepší masku, zámecká pátračka a spousta dalšího.
Kraslice a drátenictvívýstavaZámek Vsetín2.3.5.5. 2019
Výstava / Výstava tradičních vizovických kraslic současných tvůrkyň J. Adamcové a A. Krocové a drátenických výtvorů P. Adamce
Zámecké adventní kouzlení 2018akceZámek Vsetín9.12. 2018
Akce / Tradiční předvánoční akce na vsetínském zámku se zvyky, obchůzkami, pečením, dílnami, jarmarkem, hudbou a mnohým dalším.
DŘEVOŘEZBAvýstavaZámek Vsetín1.12. 201810.3. 2019
Výstava / výstava lidové dřevořezby a betlémů z muzejních sbírek a od současných valašských řezbářů
Týden s lidovými výrobcilektorský programZámek Vsetín9.11.10. 2018
Lektorský program / Řemesla v podání lidových výrobců s ukázkami, výkladem, jarmarkem i dílnami.