Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018

Exkurze | Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018 | 5.květen 2018 v 06.30, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, bez bližší specifikace | #

Již od roku 1999 probíhá na Valašsku akce započatá ornitology v anglickém Birminghamu v roce 1983 jako Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day). Od té doby se tyto „instruktáže laiků ornitology“ v poznávání ptáků dle zpěvu a hlasu v brzkých ranních hodinách staly nedílnou součástí aktivit ornitologů i dalších odborných organizací v celém světě. V Evropě akci organizuje BirdLife International. V České republice je celostátním garantem akce Česká společnost ornitologická již od roku 1992. Také letos tuto akci významně finančně podpořil český výrobce optických přístrojů, Meopta, a.s. v Přerově a také Ministerstvo životního prostředí ČR. Regionálními pořadateli letošního „Vítání“ ve Valašském Meziříčí a ve Vsetíně pak jsou Muzeum regionu Valašsko a Slezská ornitologická společnost, pobočka České společnosti ornitologické v Ostravě. Také letos tuto akci významně finančně podpořil český výrobce optických přístrojů, Meopta, a. s. v Přerově a také Ministerstvo životního prostředí ČR.

Vycházka ve Valašském Meziříčí se koná v sobotu 5. května 2018. Sraz je v 6:30 hodin před vchodem do zámku Kinských. Účastníci exkurze budou moci spatřit a naučit se poznávat dle hlasových projevů od 25 do 32 ptačích druhů a celkový počet zjištěných jedinců může dosáhnout až 170. Kromě ptáků v městě hnízdících budeme moci spatřit také ptáky přeletující a ještě poslední tažné druhy, které v těchto dnech přilétají na naše území. Kdo má triedr nebo jiný typ dalekohledu, vezměte jej s sebou. Počet triedrů k zapůjčení pro účastníky akce bude omezen.

Od zámku Kinských povede trasa exkurze přes sídliště Křižná k hotelu Apollo a pak k řece Bečvě. Kolem pravého břehu Rožnovské Bečvy bude exkurze pokračovat proti jejímu proudu až na ulici Mostní. Odtud se po Masarykově ulici dostaneme do parku u zámku Kinských. Po procházce v parku bude venkovní část letošního Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí ukončena asi v 9:00 hodin a bude pokračovat v zámku Kinských neformální besedou o životě a ochraně ptactva s rozdáváním propagačních materiálů s tématikou ptáků a jejich ochrany (samolepek s fotografiemi ptáků, brožurek k významným ptačím územím a k zimním i letním ptačím zahradám, poslední vydaná čísla časopisu Ptačí svět a další) asi do 9:30 hodin.

Kdo se chce naučit poznávat aspoň nejběžnější druhy našich ptáků dle hlasových projevů, má jedinečnou příležitost. Dobrou náladu si doneste s sebou. Na Vaši účast se těší pořadatelé….

Karel Pavelka, vedoucí exkurze

Přednášející
RNDr. Karel Pavelka / kurátor-zoolog


Zaujala Vás tato exkurze? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2018".

Starší události podobného charakteru

Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2015akceAkce v terénu 3.5. 2015
Akce / exkurze spojená s poznáváním ptáků dle hlasových projevů i zbarvení
Cestovatelská přednáška: KyrgyzstánpřednáškaZámek Vsetín16.3. 2016
Přednáška / Vydejte se s námi do země, která má nejdál k moři a přeci v ní najdete překrásné pláže, ze které je do Evropy daleko a přeci se jí přezdívá Švýcarsko, která má daleko k prosperitě a přesto zde najdeme spokojené lidi. Užasneme nad krásou Ťan-šanských hor, ochutnáme zázračný nápoj kumys a mnoho dalšího.
Ptáci na krmítkulektorský programZámek a park v Lešné1.1.28.2. 2014
Lektorský program / Péče o ptáky, které můžeme v zimě vidět na krmítku.
Altaj - velehory SibiřepřednáškaZámek Vsetín8.12. 2016
Přednáška / ​​​​​​​​Nejvyšší pohoří Sibiře nabízí nevšední přírodní podívanou: ledové štíty, nekonečnou tajgu, rozkvetlé stepi i horské veletoky.
Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2017exkurzeAkce v terénu 6.5. 2017
Exkurze / Poznávání ptáků dle hlasových projevů i zbarvení
Festival ptactva 2015: Exkurze na Choryňské a Hustopečské rybníky exkurzeokolí Choryně a Hustopečí n/B.4.10. 2015
Exkurze / Pozorování ptáků, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků, hry pro děti.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

RNDr. Karel Pavelka
Festival ptactva 2018exkurzeokolí Choryně a Hustopečí n/B.7.10. 2018
Exkurze / poznávání ptáků, ukázky odchytu a kroužkování ptáků
Vítání ptačího zpěvu ve Vsetíně 2018exkurzeZámek Vsetín1.5. 2018
Exkurze / Poznávání ptáků dle zbarvení, zpěvu a hlasu.
Ptáci na krmítku a v zimním parkuexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí24.11. 20177.2. 2018
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků a jejich pozorováním na krmítcích.
Žijí s námivýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí5.10. 20177.1. 2018
Výstava / O zvířatech žijících s námi doma. O těch, o kterých víme i o těch, které jen tušíme.
Za ptačím zpěvemexkurzeZámek Kinských, Val. Meziříčí7.21.6. 2017
Exkurze / Exkurze do parku u zámku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle hlasových projevů i zbarvení
Vítání ptačího zpěvu ve Valašském Meziříčí 2017 exkurzeAkce v terénu 7.5. 2017
Exkurze / Ranní procházka městem spojená s poznáváním ptáků