Miroslav Machala - Tichá řeč kamene

Výstava vlastní | Miroslav Machala - Tichá řeč kamene | 2.červenec29.srpen 2010, Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí | #

Slavnostní otevření výstavy, pořádané k životnímu jubileu vsetínského akad. sochaře a restaurátora Miroslava Machaly, se koná 2. července v 16 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku. Výstavu svým slovem uvede PhDr. Dalibor Malina, autor právě vydávané umělcovy monografie, jejíž poetický název "Tichá řeč kamene" byl použit i pro pojmenování zahajované výstavy. V programu vernisáže vystoupí také zpěvák, textař a výtvarník František Segrado. Srdečně vás zveme!!!

Svou výstavu pojal známý vsetínský sochař jako ohlédnutí za uplynulým tvůrčím časem. Výstava retrospektivně obsáhne umělcovu tvorbu od raného dětství, přes školní roky a léta zrání až po současnost. Návštěvník má jedinečnou možnost zhlédnout dětské výtvory zhotovené podle kreseb malíře Mikoláše Alše, obrázky z výletů, studijní skici a práce ze středoškolských a vysokoškolských studií.

Těžištěm výstavy je na třicet kamenných komorních plastik, vytvořených v průběhu několika desetiletí. (Rozsáhlé restaurátorské dílo Miroslava Machaly bude ve výstavě vzpomenuto pouze sporadicky a to několika dokumentačními snímky.) Výstavu provází první umělcova monografie s textem PhDr. Dalibora Maliny a s bohatým obrazovým doprovodem (zejména od fotografa Aleše Mynáře). Publikaci graficky upravila sochařova dcera Eva Machalová.

Akademický sochař a restaurátor Miroslav MACHALA se narodil 9. května 1950 ve Vsetíně. Po studiu na vsetínském gymnáziu byl přijat na pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde absolvoval ateliér užitého sochařství u prof. Josefa Malejovského (1971-1977). Věnuje se volné i užité sochařské tvorbě a restaurátorské činnosti. Specializuje se na restaurování sochařských památek v kameni. Mimo jiné spolupracoval na kopii sousoší sv. Bernarda pro pražský Karlův most, na renovaci sochy Bohyně Cerery od M. B. Brauna pro lapidárium Národního muzea v Praze, vytvořil kopie, restauroval a zrekonstruoval řadu památek renesančního a barokního sochařství zejména na severovýchodní Moravě a podílel se autorsky na kopii Poláškovy sochy Radegasta na Radhošti.

Na restaurování ochozu věže vsetínského zámku spolupracoval už i se svou dcerou Evou, rovněž sochařkou - restaurátorkou. V roce 2007 vytvořil pro Vsetín tři kamenné užité sochařské objekty. Vedle dvou pítek umístěných na Dolním náměstí a v Panské zahradě je to především monumentální skulptura nazv. Planetka Vsetín, vytesaná z brazilského granitu, která plní funkci slunečních hodin a poskytuje informace o aktuální teplotě, vlhkosti a tlaku.

Samostatně vystavoval ve Vsetíně a zúčastnil se např. kolektivní přehlídky Restaurátorského umění 1948-1988 v pražském Mánesu. Svým dílem je zastoupen ve fondu vsetínského muzea. K jeho zálibám patří geologie a starověká archeologie. V první polovině osmdesátých let uskutečnil dvě expedice do severozápadní Afriky a své poznatky i zážitky z dobrodružných cest za poznáním uveřejnil v knize Atlantida na dosah? (1999).

Kurátor
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Miroslav Machala - Tichá řeč kamene".

Starší události podobného charakteru

Pohádkový denakceZámek a park v Lešné27.5. 2012
Akce / Doprovodný program při příležitosti oficiálního otevření výstavy Arabela.
Graffiti workshopvýtvarná dílnaZámek Vsetín14.5. 2016
Výtvarná dílna / Přijďte v sobotu 14. května na vsetínský zámek vyzkoušet si různé techniky sprejování. Vžijte se do kůže writerů a vytvořte jedinečné dílo na Graffiti workshopu pod vedením vsetínských writerů
Výstava snímků z fotosoutěže Valašsko–můj domovvýstavaZámek Vsetín1.7.16.10. 2016
Výstava / Výstava snímků z fotosoutěže Valašsko–můj domov
Barevné zázraky přírodylektorský programZámek Vsetín1.9. 2015
Lektorský program / NOVINKA, multimediální lektorský program s tvořením: barvy z pohledu fyzika, meteorologa, zoologa, botanika i antropologa.
Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.
Vsetínské památkyakceZámek Vsetín15.9. 2017
Akce / Komponovaný program ve spolupráci se vsetínským gymnáziem a Domem kultury Vsetín.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Olga Mehešová
Kornelie Němečková – vystřihovánky, podmalby, tapiserievýstavaZámek Vsetín14.10. 201820.1. 2019
Výstava / Výstava vsetínské rodačky, výtvarnice Kornelie Němečkové s interaktivitami pro děti.
Světem kostičekakceZámek Vsetín7.10. 2018
Akce / Komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem, sběratelem a stavitelem z Lega Ing. arch. Petrem Šimrem, Ph. D.
Svět kostičekvýstavaZámek Vsetín30.6.7.10. 2018
Výstava / Velká výstava představuje kolem 150 exponátů s tématem technika, které jsou sestaveny ze stavebnice Lego.
Vsetínský krpec 2000–2018: od počátků po současnostvýstavaZámek Vsetín29.6.15.7. 2018
Výstava / Panelová výstava s projekcí v TV o mezinárodním folklorním festivalu.
Život Integry očima studentů a Jindřicha ŠtreitavýstavaZámek Vsetín3.6.26.8. 2018
Výstava / Výstava k 25 letům existence vsetínské "skoly pro všechny"
Vsetínská noc 2018akceZámek Vsetín25.5. 2018
Akce / Akce k celonárodnímu Festivalu muzejních nocí