Textilní odpoledne

Akce | Textilní odpoledne | 21.duben 2018, Zámek Vsetín, bez bližší specifikace | #

Textilní odpoledne, zámek Vsetín, sobota 21. dubna 2018, 14:00 - 17:00

Doprovodná akce k probíhající výstavě Krosienka nazvaná Textilní odpoledne představí řadu starobylých textilních technik, jako např. pletení na rámu (krosienku), pletení na formě, tkaní na stavu a na karetkách, drhání, paličkování, zuberskou výšivku i novější způsoby výroby textilií - např. patchwork a další.

V tvořivé dílně se seznámíte s ručním zpracováním vlny - kramplováním, spřádáním na kolovratu či vřetánku, plstěním či kroucením provázků na konících nebo výrobou náramků.

Na textilním jarmarku si budete moci zakoupit rozmanité ručně vyráběné oděvní součástky, textilní doplňky, dekorace, šperky, šité hračky a další.

Součástí odpoledne bude i módní přehlídka prezentující ručně vyráběné textilie.

Chybět nedude ani živá hudba a projekce vzácných filmových dokumentů zachycujících rukodělnou výrobu textilu na Valašsku Kronika o vlně, Zděchovské čepčářky a Ze starého Valašska.

Své textilní umění předvedou:

Blanka Mikolajková - pletení na rámu (krosienka); Jana Juřicová - zuberská výšivka; Petra Pilná - tkaní na stavu; Petra Pilná ml. - tkaní na karetkách; Božena Hambálková - paličkování, zuberská výšivka; Šárka Langová - spřádání vlny, vlněné výrobky; Dagmar Hučíková - paličkování; Jana Studenská - textilní hračky; Annamária Počubayová - drhání (macramé); Hana Hyžáková - paličkování; Tamara Machovská - paličkování; Věra Žilová - patchwork; Mirka Hegarová - patchwork; Jitka Dvorská a Valašské ekocentrum - zpracování ovčí vlny, spřádání na vřetenu a kolovratu

Koordinátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato akce? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Textilní odpoledne".

Starší události podobného charakteru

Karpatské dědictví – příroda, lidé a kulturavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí3.4.5.10. 2014
Výstava / Multimediální „zážitková“ výstava zaměřená na Karpaty, nejrozsáhlejší horský systém Evropy, je otevřena od 3. dubna 2014 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Cestovatelská přednáška: KyrgyzstánpřednáškaZámek Vsetín16.3. 2016
Přednáška / Vydejte se s námi do země, která má nejdál k moři a přeci v ní najdete překrásné pláže, ze které je do Evropy daleko a přeci se jí přezdívá Švýcarsko, která má daleko k prosperitě a přesto zde najdeme spokojené lidi. Užasneme nad krásou Ťan-šanských hor, ochutnáme zázračný nápoj kumys a mnoho dalšího.
Zpívánky: Místa v písních ukrytáHudební pořadZámek Vsetín24.26.4. 2018
Hudební pořad / Honza jde do světa a na cestách ho potká mnoho dobrodružství! V malém zámeckém muzikálu opět rozezpíváme děti! Program je složený ze známých českých a moravských lidovek a pohádkových písniček formou karaoke show.
Obžerné odpoledneakceZámek Vsetín17.9. 2017
Akce / akce s ochutnávkou a prodejem tradičních valašských pokrmů a surovin
Betlémy ze zámořívýstavaZámek a park v Lešné14.11.13.12. 2015
Výstava / výstava afrických betlémů
Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Týden s lidovými výrobcilektorský programZámek Vsetín9.11.10. 2018
Lektorský program / Řemesla v podání lidových výrobců s ukázkami, výkladem, jarmarkem i dílnami.
Kurz krosienkykurzZámek Vsetín24.3. 2018
Kurz / Kurz starobylé a téměř zapomenuté textilní techniky pletení na rámu
Velikonoce na zámku Vsetín 2018akceZámek Vsetín18.3. 2018
Akce / Tradiční velikonoční akce se zdobením kraslic, pletením tatarů, veliknočním jarmarkem, pohádkou a vynášením Mařeny.
Kraslice a dřevořezbavýstavaZámek Vsetín10.3.6.5. 2018
Výstava / Výstava prezentující kraslice a dřevořezbu manželů Pařenicových
KROSIENKAvýstavaZámek Vsetín24.2.27.5. 2018
Výstava / výstava textilií pletených na rámu z muzejních sbírek a současná tvorba Blanky Ammann Mikolajkové a Sylvy Antony Čekalové
Zámecký masopust 2018akceZámek Vsetín11.2. 2018
Akce / Masopustní program pro malé i velké s obchůzkami masek, maškarním bálem, zabíjačkovými specialitami, soutěžemi a pochováváním basy.