Světový kosmický týden 2010 na Hvězdárně Vsetín

Přednáška | Světový kosmický týden 2010 na Hvězdárně Vsetín | 15.říjen 2010 v 17.00, Hvězdárna, Vsetín, bez bližší specifikace | #

Amerika ve vesmíru

přednáší Pavel Svozil, začátek v 17:00 hodin

Přednáška přiblíží úspěchy i zklamání americké kosmonautiky: počáteční prohru se Sovětským svazem v závodech o dobytí vesmíru, epochální triumf při přistání lidí na Měsíci, katastrofy při kosmických letech, úspěchy meziplanetárních sond či vesmírných teleskopů nebo současnou mezinárodní spolupráci na projektu ISS, ale i některá další témata. Výklad bude doprovázen desítkami obrázků.

Kosmické observatoře - naše oči do dalekého vesmíru

přednáší Martin Zapletal, začátek v 18:00 hodin

Lidé pozorovali noční oblohu již od nejstarších dob, a to především z praktických potřeb, jako např. stanovení času a vedení kalendáře. Později bylo „pozorování hvězd“ provozováno z čisté touhy po vědění a přes astrologii dospělo k astronomii. S dalším rozvojem přírodních věd během novověku, však začínalo být zřejmé, že ze zemského povrchu není možné pozorovat celé elektromagnetické spektrum a možnosti poznávání kosmu jsou tak značně omezeny. Řešení tohoto problému přinesl až nástup raket, které umožnily vynášet do vesmíru kosmické observatoře a zbavit se tak omezení, která klade jinak životodárná atmosféra Země. V přednášce se podíváme na historii a současnost pozorování kosmických objektů jak v dřívějších dobách, tak především právě na využití vesmírných dalekohledů při poznávání vzdáleného kosmu a nakonec i na jejich možnosti při hledání extrasolárních planet.

Na všechny akce konané v rámci Světového kosmického týdne je vstup ZDARMA!

Přednášející
Pavel Svozil / programový pracovník


Zaujala Vás tato přednáška? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Světový kosmický týden 2010 na Hvězdárně Vsetín ".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Pavel Svozil
Týden otevřených dveří 2018 na Hvězdárně VsetínTýden otevřených dveříHvězdárna, Vsetín19.23.2. 2018
Týden otevřených dveří / Období jarních prázdnin patří na vsetínské hvězdárně již tradičně Týdnu otevřených dveří. Ve dnech od 19. do 23. února je připraven již jeho 26. ročník, který nabídne všem návštěvníkům pestrou směsici přednášek, videoprojekcí, exkurzí a pozorování.
Noc padajících hvězd 2017pozorováníHvězdárna, Vsetín12.8. 2017
Pozorování / V sobotu 12. srpna 2017 se od 21:00 do 23:00 hodin na naší hvězdárně uskuteční mimořádné večerní pozorování zaměřené na sledování meteorů neboli padajících hvězd.
Týden otevřených dveří 2017 na Hvězdárně VsetínTýden otevřených dveříHvězdárna, Vsetín13.17.2. 2017
Týden otevřených dveří / Jubilejní 25. ročník Týdne otevřených dveří je opět připraven na období jarních prázdnin. Ve dnech od 13. února do 17. února čeká na všechny malé i velké návštěvníky pestrá nabídka programů: videoprojekcí, exkurzí a pozorování.
Týden otevřených dveří na hvězdárně Vsetín 2014Týden otevřených dveříHvězdárna, Vsetín3.7.3. 2014
Týden otevřených dveří / Týden otevřených dveří na hvězdárně Vsetín
Slet čarodějnicakceZámek Vsetín29.4. 2012
Akce / Pro všechny čarodějky a kouzelníky od 0 do 1000 let
Hvězdárna Vsetín – historie a současnostvýstavaZámek Vsetín17.4.31.10. 2010
Výstava / Výstava, která vás seznámí se vsetínskou hvězdárnou od jejího otevření až do dnešních dnů.