Sošky z jižní polokoule

Výstava vlastní | Sošky z jižní polokoule | 1.červen26.srpen 2018, Zámek a park v Lešné, bez bližší specifikace | #

Výstava představuje sbírku sošek nejen ze dřeva. Sošky doplňují různé tradiční nástroje i zbraně domorodých národů z různých koutů světa.

K vidění je maorské umění zastoupené soškami, přívěšky a zbraněmi. V řezbářství i tetování nejčastěji používali Maorové spirálu tzv. moko, která je odvozená od nerozvinutého listu stříbrné kapradiny a symbolizuje nový život, sílu a mír. V minulém století maorské tradice pomalu upadaly. Dnes jsou opět na vzestupu a to zejména v podobě maorského řezbářství. Nejčastěji Maorové vyřezávají či vytesávají postavu tiki, což je v maorské mytologii první muž. Dalo by se říci obdoba biblického Adama.

Nejpočetnější skupina sošek a masek pochází z Afriky. Zastoupeny jsou sošky z Kamerunu, Keni, Zambie a dalších. Častým materiálem je eben. Černá a tvrdá dřevina v Evropě velmi oblíbená a ceněná zejména v době baroka. Velký počet figurálních sošek znázorňující domorodé obyvatele Afriky doplňují rituální a ozdobné masky.

Další skupina předmětů pochází z Asie a Indonésie. Odkud si můžete prohlédnout reliéfně zdobené kosti, sošky zvířat, indické dýky či japonský porcelán IMARA a mnoho dalších. Přijďte se podívat na umění dalekých kultur na zámek Lešná u Valašského Meziříčí.Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Sošky z jižní polokoule".

Starší události podobného charakteru

Barevný svět výstavaZámek Vsetín1.11. 201714.1. 2018
Výstava / Barvy jsou všude kolem nás. Okouzlující jsou pestrá křídla motýla, okvětní lístky květu i sedm barev duhy. Barvy využívají umělci i reklamní agentury. Barvy upoutávají naši pozornost, sdělují poselství, dokáží oklamat, ale i správně naladit. A nikdy nás nepřestanou fascinovat!
Fotosoutěž Valašsko-můj domovsoutěžZámek Vsetín1.7.4.11. 2013
Soutěž / Fotosoutež Muzea regionu Valašsko o zajímavé ceny.
Příběhy za oponouvýstavaZámek a park v Lešné14.9.28.10. 2018
Výstava / Výstava soch nevidomé sochařky Marianny Jánošíkové Machalové.
Graffiti workshopvýtvarná dílnaZámek Vsetín14.5. 2016
Výtvarná dílna / Přijďte v sobotu 14. května na vsetínský zámek vyzkoušet si různé techniky sprejování. Vžijte se do kůže writerů a vytvořte jedinečné dílo na Graffiti workshopu pod vedením vsetínských writerů
Írán: Opravdu nebezpečný?přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí24.3. 2017
Přednáška / Jak se žije a cestuje v zemi, která má u nás tak neblahou pověst? Navštívíme hlavní město Teherán, objevíme pohádkový Śiráz i starobylou Persepoli, prastarý Jazd, velkolepý Isfáhán i pouštní Kašán.
Cihla, hlína, keramikavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí17.4.17.6. 2018
Výstava / Poučná i hravá výstava věnovaná cihle jako stavebnímu materiálu a 180. výročí založení hrachovecké cihelny.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

V archivu ani v seznamu aktuálních akcí se žádná událost v souvislosti s uvedenými osobami nenachází.