Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980

Výstava vlastní | Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980 | 13.červenec15.říjen 2017, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Sál | #

Dětský kočárek. Fenomén, se kterým se setkala nejedna generace našich předků. Nás samotné samozřejmě nevyjímaje, vždyť v současnosti i nedávné minulosti asi jen málokomu bylo každodenní svezení na čerstvém vzduchu odepřeno. Nesmíme zapomenout ani na malé holčičky, které po vzoru svých maminek cupitaly po ulicích s kočárkem svým, malým, loutkovým... Pokud i na Vás při pohledu na dětský kočárek dýchne špetka nostalgie po starých zašlých časech, přijměte naše skromné pozvání na krátký výlet do historie tohoto pro většinu z nás prvního dopravního prostředku. Dětský kočárek, ale i jeho menší kopie pro děti, čili kočárek loutkový, si to určitě zaslouží. Vždyť na mnohých půdách určitě dodnes nějaký stojí, zaprášený, tichý svědek nádherných emocí i dávných vzpomínek...

Výstava, na kterou Vás tímto co nejsrdečněji zveme, představuje výběr ze sbírky více než stovky historických dětských i loutkových kočárků, které za několik desetiletí shromáždili a citlivě zrestaurovali manželé Šormovi z Roztok u Prahy. Ale začněme od začátku; psal se rok 1943, když snad ruka profesionálního fotografa, snad starostliví rodiče pořídili na památku fotografii malé osmiměsíční Milušky. Fotografii, nad kterou se pak již dospělá Miluška Šormová tak ráda potěšila. Dokonce tak ráda, že v dospělosti, tentokráte již navíc spolu se svým manželem Jaroslavem Šormem, zatoužila znovu vdechnout oné dávné fotografii malé dívenky v kočárku nový život. A povedlo se. Fotografie stála na počátku sběratelské vášně, která naplňovala oba manžele po několik desetiletí nejen touhou po záchraně rozličných kočárků, ale i radostí, když se dílo povedlo. Nešlo odolat, tím spíš, když paní Šormová někdy v sedmdesátých letech při procházce po městečku Roztoky narazila na hromadě šrotu sesbírané v rámci „železné neděle“ na kočárek ne nepodobný tomu z dávné fotografie. Jako by na ni čekal... A čekaly i další kočárky, na burzách, ve vetešnictvích, nakonec jich manželům Šormovým prošlo rukama 246. Jen ten čas kdyby tak neběžel... Se smrtí milovaného manžela v paní Šormové vyhasla touha, která stála za jejich společným dílem. Desítky kočárků, oněch spojenců malých dětí při jejich prvních výpravách světem, tak trochu osiřelo. Ale paní Šormová jejich příběhy usnout nenechala – a tak se, milí čtenáři, kočárky ocitly v Muzeu regionu Valašsko, kde, jak doufáme, budou znovu těšit dětská i dospělá srdíčka a rozdmýchají v nich jiskřičky dávných vzpomínek.

K výstavě je připravený lektorský program pro školní kolektivy Kdybych se narodil před ... lety.

Kurátor
Mgr. Ivana Ostřanská / kurátor - historik, knihovník


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Než přiletí čáp. Historické kočárky z let 1880–1980".

Starší události podobného charakteru

V archivu se žádná podobná událost nenachází.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Ivana Ostřanská
Velikonoce v muzeu výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí28.3.23.4. 2017
Výstava / Tradiční velikonoční výstava
Háčkované dějinyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí19.1.7.5. 2017
Výstava / Dějinami významných okamžiků naší historie nás provedou háčkované figurky známých historických osobností.
Ježíškova vánoční dílnaakceAkce v terénu 17.12. 2016
Akce / Vánoční tvoření na náměstí pro širokou veřejnost
Mikuláš v muzeuakceZámek Kinských, Val. Meziříčí4.12. 2016
Akce / Těšíte se na mikulášskou nadílku? Navštivte v neděli 4. 12. 2016 od 14:00 hodin zámek Kinských ve Valašském Meziříčí.
České tradicevýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí29.11. 20168.1. 2017
Výstava / Vánoční výstava, letos s tematickými háčkovanými výjevy z českých tradic a zvykosloví.
Uspávání broučků 2016akceKostel sv. Trojice, Val. Meziříčí21.10. 2016
Akce / Uložte s námi přírodu k zimnímu spánku. Děti se mohou těšit na pestrý program.