Lidová strava

Výstava vlastní | Lidová strava | 24.červen15.říjen 2017, Zámek Vsetín, Výstavní sály v přízemí | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Výstava s interaktivními prvky o tradiční lidové stravě na Valašsku v minulých staletích

Na výstavě je prezentována tradiční strava na Valašsku v 19. a na počátku 20. století tak, jak se dochovala v hmotných dokladech etnografických sbírek Muzea regionu Valašsko.

Uvidíte tu rozmanité předměty potřebné k přípravě pokrmů v peci a na otevřeném ohništi i to, jak se proměnilo nádobí se zavedením sporáků a trouby. K vidění bude starobylé kuchyňské náčiní a nářadí, nádoby na uskladnění obilí, nástroje ke zpracování rostlinných i živočišných surovin a mnohé další.

Dozvíte se, že hlavní surovinou k přípravě pokrmů byly v minulosti obiloviny, jejichž rozpoznání si budete moci ověřit v interaktivním koutku. Překvapením možná bude, že chléb byl dříve vzácným pokrmem a jako pochoutka se musel před dětmi schovávat, nebo že frgály se pekly jen k těm největším svátkům.

K vidění budou i hospodářská zvířata, která se v té době chovala. Dozvíte se ale, že i přes jejich množství byli Valaši dříve jakýmisi nedobrovolnými vegetariány, kteří okusili maso jen výjimečně.

O tom, že příprava surovin a pokrmů byla práce fyzicky i časově velice náročná, se budete moci přesvědčit na vlastní kůži. Na ručním mlýnci na obilí si budete moci vyzkoušet, jak namáhavé bylo namlít si obilné zrno na mouku, nebo si zkusit podojit krávu, jejíž mléko bylo hlavní složkou výživy našich předků.

K výstavě je na neděli 17. září 2017 připraven doprovodný program Obžerné odpoledne s tradičními valašskými pokrmy a surovinami.

Za zapůjčení preparátů prasete domácího se seletem a kozy domácí děkujeme Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku a za zapůjčení modelů krávy a telete a za dary v podobě obilnin AGRODELTĚ, s. r. o. ze Zlína-Štípy.

Autor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Lidová strava".

Starší události podobného charakteru

Karpatské dědictví – příroda, lidé a kulturavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí3.4.5.10. 2014
Výstava / Multimediální „zážitková“ výstava zaměřená na Karpaty, nejrozsáhlejší horský systém Evropy, je otevřena od 3. dubna 2014 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Cestovatelská přednáška: KyrgyzstánpřednáškaZámek Vsetín16.3. 2016
Přednáška / Vydejte se s námi do země, která má nejdál k moři a přeci v ní najdete překrásné pláže, ze které je do Evropy daleko a přeci se jí přezdívá Švýcarsko, která má daleko k prosperitě a přesto zde najdeme spokojené lidi. Užasneme nad krásou Ťan-šanských hor, ochutnáme zázračný nápoj kumys a mnoho dalšího.
Obžerné odpoledneakceZámek Vsetín17.9. 2017
Akce / akce s ochutnávkou a prodejem tradičních valašských pokrmů a surovin
Betlémy ze zámořívýstavaZámek a park v Lešné14.11.13.12. 2015
Výstava / výstava afrických betlémů
Vánoční koledováníakceZámek a park v Lešné18.12. 2016
Akce / vánoční pásmo písní
Ladova zimavýstavaZámek a park v Lešné15.11.18.12. 2016
Výstava / vánoční výstava s obrázky Jos. Lady

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Kurz krosienkykurzZámek Vsetín24.3. 2018
Kurz / Kurz starobylé a téměř zapomenuté textilní techniky pletení na rámu
Velikonoce na zámku Vsetín 2018akceZámek Vsetín18.3. 2018
Akce / Tradiční velikonoční akce se zdobením kraslic, pletením tatarů, veliknočním jarmarkem, pohádkou a vynášením Mařeny.
Kraslice a dřevořezbavýstavaZámek Vsetín10.3.6.5. 2018
Výstava / Výstava prezentující kraslice a dřevořezbu manželů Pařenicových
KROSIENKAvýstavaZámek Vsetín24.2.27.5. 2018
Výstava / výstava textilií pletených na rámu z muzejních sbírek a současná tvorba Blanky Ammann Mikolajkové a Sylvy Antony Čekalové
Zámecký masopust 2018akceZámek Vsetín11.2. 2018
Akce / Masopustní program pro malé i velké s obchůzkami masek, maškarním bálem, zabíjačkovými specialitami, soutěžemi a pochováváním basy.
Zámecké adventní kouzlení 2017akceZámek Vsetín10.12. 2017
Akce / Tradiční předvánoční akce s Mikuláši z Lužné, adventními zvyky, pečením, tvořením, jarmarkem apod.