Krása kraslic

Výstava vlastní | Krása kraslic | 7.březen23.duben 2017, Zámek Vsetín, bez bližší specifikace | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Výstava Krása kraslic prezentuje část vzácné kolekce velikonočních vajíček z etnografických sbírek vsetínského muzea, ale i kraslice zapůjčené od současných krasličářek nejen z Valašska.

Celkově je na výstavě prezentováno 465 kraslic (slepičích, kachních a husích).

První výstavní síň je věnována tradičním velikonočním vajíčkům z Valašska. K vidění jsou tu jednak sbírková valašská batikovaná a vyškrabovaná vajíčka (nejstarší pocházejí z 1. poloviny 20. století), jednak tradiční kraslice od současných výrobkyň. Místnost doplňují vzácné návrhy motivů užívaných na tradičních valašských vajíčkách, archivní filmový záznam zachycující postup zdobení vajec na Valašsku a interaktivní PC kiosek s různorodými nápisy na velikonočních vejcích.

Druhá výstavní místnost prezentuje kraslice i z dalších regionů republiky. Je zde možné zhlédnout kraslice dekorované nejrůznějšími technikami, ať už tradičními – batikováním, vyškrabováním, reliéfní výzdobou voskem, zdobením slámou či dužinou z jezerní sítiny, nebo novějšími – oplétáním drátkem, zdobením háčkováním či výšivkou nebo třeba děrováním.

Na výstavu byly zapůjčeny kraslice od: Jarmily Adamcové z Vizovic, Michaely Bařinové z Vidče, Kateřiny Hellebrandové z Opavy, Boženy Mišunové z Lužné, Hany Mišunové ze Vsetína, Hany Mladé ze Vsetína, Boženy Pařenicové z Dolní Bečvy a Svatavy Pavlicové z Prostřední Bečvy. Dřevořezbu Krasličářka od L. Bělunka zapůjčil ze své soukromé sbírky senátor Ivo Valenta.

Kurátor
Mgr. Milada Fohlerová / kurátor-etnograf


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Krása kraslic".

Starší události podobného charakteru

Karpatské dědictví – příroda, lidé a kulturavýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí3.4.5.10. 2014
Výstava / Multimediální „zážitková“ výstava zaměřená na Karpaty, nejrozsáhlejší horský systém Evropy, je otevřena od 3. dubna 2014 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Cestovatelská přednáška: KyrgyzstánpřednáškaZámek Vsetín16.3. 2016
Přednáška / Vydejte se s námi do země, která má nejdál k moři a přeci v ní najdete překrásné pláže, ze které je do Evropy daleko a přeci se jí přezdívá Švýcarsko, která má daleko k prosperitě a přesto zde najdeme spokojené lidi. Užasneme nad krásou Ťan-šanských hor, ochutnáme zázračný nápoj kumys a mnoho dalšího.
Zpívánky: Místa v písních ukrytáHudební pořadZámek Vsetín24.26.4. 2018
Hudební pořad / Honza jde do světa a na cestách ho potká mnoho dobrodružství! V malém zámeckém muzikálu opět rozezpíváme děti! Program je složený ze známých českých a moravských lidovek a pohádkových písniček formou karaoke show.
Obžerné odpoledneakceZámek Vsetín17.9. 2017
Akce / akce s ochutnávkou a prodejem tradičních valašských pokrmů a surovin
Betlémy ze zámořívýstavaZámek a park v Lešné14.11.13.12. 2015
Výstava / výstava afrických betlémů
Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Milada Fohlerová
Týden s lidovými výrobcilektorský programZámek Vsetín9.11.10. 2018
Lektorský program / Řemesla v podání lidových výrobců s ukázkami, výkladem, jarmarkem i dílnami.
Textilní odpoledneakceZámek Vsetín21.4. 2018
Akce / Odpoledne se starobylými i novějšími textilními technikami, rukodělnými dílnami, textilním jarmarkem a módní přehlídkou.
Kurz krosienkykurzZámek Vsetín24.3. 2018
Kurz / Kurz starobylé a téměř zapomenuté textilní techniky pletení na rámu
Velikonoce na zámku Vsetín 2018akceZámek Vsetín18.3. 2018
Akce / Tradiční velikonoční akce se zdobením kraslic, pletením tatarů, veliknočním jarmarkem, pohádkou a vynášením Mařeny.
Kraslice a dřevořezbavýstavaZámek Vsetín10.3.6.5. 2018
Výstava / Výstava prezentující kraslice a dřevořezbu manželů Pařenicových
KROSIENKAvýstavaZámek Vsetín24.2.27.5. 2018
Výstava / výstava textilií pletených na rámu z muzejních sbírek a současná tvorba Blanky Ammann Mikolajkové a Sylvy Antony Čekalové