Maličkosti - Karla Palátová /ilustrace, tapiserie/

Výstava vlastní z cyklu "Osobnosti regionu" | Maličkosti - Karla Palátová /ilustrace, tapiserie/ | 14.leden28.březen 2010, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Výstavní sály v 1. patře | #

Přijďte se podívat na jemné a snové ilustrace a tapiserie Karly Palátové z různých časových údobí. Výstava byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 14. ledna. V příloze najdete úvodní slovo PhDr. Aleny Podzemné.

Ve své tvorbě čerpá Karla Palátová z pozorování života na vesnici, moudrosti lidí spjatých s přírodou, ze svých snů a duchovního zázemí. Velkou inspirací je pro ni také její velká rodina. Na výstavě uvidíte sérii snových krajin, baladické ilustrace života na Valašsku, nábožensky laděné práce či soubor kolorovaných kreseb s postavou kašpárka. Ve výjevech z jeho života autorka přeneseně vyjadřuje lidský osud - dětství, dospělost, stáří a smrt.

Práce Karly Palátové jsou charakteristické svojí podobou s grafikou. Ráda totiž využívá vlastnosti hladkého lesklého papíru, do kterého kresbu jemně vyrývá a do ní pak rukou vtírá barvu.

Kromě prací na papíře vytváří i klasicky tkané gobelíny, které jsou však časově náročné, proto ráda experimentuje i s jinými textilními technikami. Využívá struktury látek z přírodních materiálů, kdy obrazy vznikají pomocí prošívání nití, látkovou koláží nebo i zapichováním špendlíků. Jeden špendlíkový obraz na výstavě také najdete.

Stručný životopis
Karla Palátová (*1945) pochází z Pržna u Vsetína, kde žije a tvoří. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, ateliér textilního výtvarnictví u profesora Antonína Kybala. Po ukončení školy se začala věnovat pedagogické činnosti v Jedličkově ústavu pro tělesně postižené děti a mládež, a po návratu zpět do Pržna pokračovala ve Valašském Meziříčí. Nejprve ve škole pro sluchově postižené a od roku 1989 až doposud působí na gymnáziu Fr. Palackého.

Součástí výstavy je proto i několik prací studentů gymnázia, které vznikly pod jejím vedením. Návštěvníci si v rámci výstavy mohou sami něco drobného vytvořit v připravené výtvarné dílničce.

Kurátorka výstavy: MgA. Jitka SkočkováZaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "Maličkosti - Karla Palátová /ilustrace, tapiserie/".

Starší události podobného charakteru

Krajiny snůvýstavaZámek Vsetín4.3.20.5. 2012
Výstava / Výstava obrazů Zdeňka Hajného s unikátní projekcí Vesmírná píseň. Vystavující host Milen Benešová.
Výstava Šárky ZuzaňákovévýstavaZámek a park v Lešné6.9.31.10. 2014
Výstava / výstava výtvarných prací
Rony Plesl - sklovýstavaZámek Vsetín15.11. 200917.1. 2010
Výstava / Design a umění v jednom - výstava předního sklářského designéra.
Lenka Sárová Malíská - ObrazyvýstavaZámek Vsetín9.1.3.2. 2013
Výstava / Výstava z cyklu Galerie Silver představuje...
1 + 4 SKLO/GLASSvýstavaZámek Vsetín30.6.13.11. 2011
Výstava / SUPŠS ve Valašském Meziříčí & moravské ateliéry vysokých škol z Ostravy a Zlína
Josef Divín Hvězdy-kříže-zahradyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí19.7.7.10. 2012
Výstava / Výstava současné tvorby jednoho z nejvýraznějších sklářských výtvarníků mladé generace.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

V archivu ani v seznamu aktuálních akcí se žádná událost v souvislosti s uvedenými osobami nenachází.