Cihla, hlína, keramika

Výstava vlastní | Cihla, hlína, keramika | 17.duben17.červen 2018, Zámek Kinských, Valašské Meziříčí, Hudební salonek | #
Výstava je doplněna programem pro školy

Hlína, jako stavební materiál, kultovní médium a umělecká látka provázejí člověka od počátku jeho existence. Kdo by neznal slavnou Věstonickou Venuši, nejstarší hliněnou sošku na světě, nebo architektonické cihlové zázraky Starého světa, jako byla pověstná babylónská věž, případně dnešní hliněné mešity západní Afriky.

Hliněné stavitelství ale není jenom strnulým odkazem minulosti, nebo primitivní technikou krajin třetího světa. V posledních letech zažívá nový rozkvět také v moderní společnosti. I v našem bezprostředním okolí se objevují domy z dusané hlíny, nebo ze slámy doplněny hliněnou omítkou. Dnes již není neobvyklé vidět takovouto omítku také v panelovém domě. A proč to všechno? Hlína má totiž, jako čistě přírodní materiál, několik pozitivních vlastností pro lidské zdraví a životné prostředí.

Kromě těchto znovuobjevených stavebních metod je v oblibě i výstavba klasickou pálenou cihlou, která je dnešní době vysoce variabilním stavebním prvkem a umožnuje opravdu různorodé využití. Víte, že Valašsko, které je sice proslavené svými dřevěnými stavbami, mělo ještě donedávna jednu z nejstarších cihelen široko-daleko? Továrna, založena hrabětem Kinským ve Valašském Meziříčí – Hrachovci by tento rok oslavila 180 let od založení. Taktéž podomácí výroba cihel byla v minulosti doložena v několika obcích v regionu, jako například Pržno nebo Osíčko.

Výstava nabídne jak teoretický vhled do historie stavebního vyžití hlíny a pálené i nepálené cihly, tak výrobky samotné, ať už historické či dnešní. K vidění budou i gotické kachle z hradu Rožnova, drobné reliéfy z hrachovecké cihelny, dobové cihlářské nářadí či rekonstrukce různých typů hliněných zdí. Hravější návštěvníci si můžou na maketách vyzkoušet různé typy skladu cihel, či správně určit zajímavé cihlové stavby z regionu.

Vedle sbírkových předmětů ze sbírek Muzea regionu Valašsko budou na výstavě prezentovány i předměty zapůjčené ze soukromých sbírek a těchto institucí: Střední průmyslová škola stavební ve Valašském Meziříčí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Občanské sdružení Laterarius.cz

K výstavě je připravena akce pro školy s názvem To je hlína!, která proběhne od 9. do 11. května v zámku Kinských. Pro dětské kolektivy je připraven lektorský program.

Kurátor
Mgr. Samuel Španihel / archeolog
Mgr. Kamila Valoušková / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobami souvisí s událostí "Cihla, hlína, keramika".

Starší události podobného charakteru

Barevný svět výstavaZámek Vsetín1.11. 201714.1. 2018
Výstava / Barvy jsou všude kolem nás. Okouzlující jsou pestrá křídla motýla, okvětní lístky květu i sedm barev duhy. Barvy využívají umělci i reklamní agentury. Barvy upoutávají naši pozornost, sdělují poselství, dokáží oklamat, ale i správně naladit. A nikdy nás nepřestanou fascinovat!
Fotosoutěž Valašsko-můj domovsoutěžZámek Vsetín1.7.4.11. 2013
Soutěž / Fotosoutež Muzea regionu Valašsko o zajímavé ceny.
Írán: Opravdu nebezpečný?přednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí24.3. 2017
Přednáška / Jak se žije a cestuje v zemi, která má u nás tak neblahou pověst? Navštívíme hlavní město Teherán, objevíme pohádkový Śiráz i starobylou Persepoli, prastarý Jazd, velkolepý Isfáhán i pouštní Kašán.
Altaj – velehory SibiřepřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí27.1. 2017
Přednáška / ​​​​​​​​Nejvyšší pohoří Sibiře nabízí nevšední přírodní podívanou: ledové štíty, nekonečnou tajgu, rozkvetlé stepi i horské veletoky.
Maličkosti - Karla Palátová /ilustrace, tapiserie/výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí14.1.28.3. 2010
Výstava / Ilustrace a tapiserie.
Krajiny snůvýstavaZámek Vsetín4.3.20.5. 2012
Výstava / Výstava obrazů Zdeňka Hajného s unikátní projekcí Vesmírná píseň. Vystavující host Milen Benešová.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Samuel Španihel
Deník archeologaakceKelč23.24.6. 2018
Akce / V rámci 22. ročníku oblíbených Kelečských slavností se můžete opět těšit na zábavné putování Kelčí, které pro Vás připravili pracovníci Muzea regionu Valašsko, p. o.
8. Jonáškovo zábavné odpoledne 2018akceZámek Kinských, Val. Meziříčí19.20.5. 2018
Akce / Podpořte tuto vznešenou myšlenku a navštivte Jonáškovo zábavné odpoledne. Letošní, již osmý, ročník se uskuteční ve dvou dnech, a to 19. – 20. 5. 2018, vždy od 13:00 hodin.
To je hlína!akceZámek Kinských, Val. Meziříčí9.11.5. 2018
Akce / **Řemeslné dopoledne k výstavě Cihla, hlína, keramika, v němž si děti zkusí vyrobit cihlu a hliněný reliéf.**
Karpaty: divočina za humnypřednáškaZámek Kinských, Val. Meziříčí8.3. 2018
Přednáška / Cestovatelská přednáška tentokrát o pohoří, které máme za humny.
Cestovatelské úterky - KarpatypřednáškaZámek Vsetín6.3. 2018
Přednáška / Cyklus cestovatelských besed.
Svět kostičekvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí26.1.29.4. 2018
Výstava / Výstava mapující část továrních setů firmy LEGO i vlastní tvorbu autora výstavy Ing. Petra Šimra.
Mgr. Kamila Valoušková
GSVM 2018výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí21.6.21.10. 2018
Výstava / Výstava ateliérového skla z 3. ročníku mezinárodního sklářského sympozia Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí
Josef Petrák - malíř duchovního interiéruvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí20.6.19.8. 2018
Výstava / Výstava řemesla a díla valašskomeziříčského malíře, který svou tvorbou obohatil 170 moravských chrámů a kaplí.
Meziříčská muzejní noc 2018akceZámek Kinských, Val. Meziříčí8.6. 2018
Akce / Tradiční zábavná i poučná akce, při níž se v zámku dají objevit věci nevídané.
To je hlína!akceZámek Kinských, Val. Meziříčí9.11.5. 2018
Akce / **Řemeslné dopoledne k výstavě Cihla, hlína, keramika, v němž si děti zkusí vyrobit cihlu a hliněný reliéf.**
120 let Moravské gobelínové manufakturypřednáškaZámek Vsetín2.5. 2018
Přednáška / Představení nové publikace "Dílo a jeho předobraz" – pásmo přednášek.
O ilustracích s Magdou VeverkovouakceZámek Kinských, Val. Meziříčí13.16.3. 2018
Akce / Přijďte na tvůrčí dílnu k výstavě Obrázky nejen z pohádky Magdy Veverkové!