1 + 4 SKLO/GLASS

Výstava vlastní | 1 + 4 SKLO/GLASS | 30.červen13.listopad 2011, Zámek Vsetín, Zámecká galerie | #

Výjimečnou přehlídku sklářské umělecké tvorby studentů a učitelů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí a spřátelených vysokoškolských ateliérů ze Zlína a Ostravy je možné od konce června navštívit ve vsetínské Zámecké galerii, kde je vystaveno na třicet exponátů.

"Návštěvníci se mohou přesvědčit, že současné sklářské umění neztrácí nic ze své magičnosti, tajuplnosti a výtvarné imaginace," uvedla při zahájení výstavy ředitelka SUPŠ sklářské Mgr. Dana Budayová.

Vsetínská výstava uměleckého skla je pojata jako konfrontace studentských prací nejen mezi sebou navzájem, ale i s tvorbou vedoucích výtvarných pedagogů. Název 1 + 4 ve zkratce označuje všechny vystavující; jednička symbolizuje valašskomeziříčskou střední sklářskou školu a čtyřka pedagogy (s jejich ateliéry), kteří k ní mají úzkou profesní i tvůrčí vazbu. Ať už se jedná o její současné učitele (O. Strnadela a J. Divína), nebo o ty bývalé, momentálně působící na vysokoškolských uměleckých ateliérech ve Zlíně (P. Stanický na Designu skla FMK zlínské UTB) a Ostravě (J. Koléšek v sochařském ateliéru Ostravské Univerzity). Vystavující studenti vysokoškolských ateliérů E. Frydrychová, T. Hegerová a S. Hubová jsou zároveň i absolventy meziříčské sklářské školy.

Josef Divín, autor koncepce vsetínské výstavy, je vedoucím ateliéru Designu skla na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí. Spolu s kolegou Ondřejem Strnadlem, který je pedagogem téhož ateliéru, vystavuje jak vlastní tvorbu, tak i výběr z nejlepších studentských realizací ve skle. Na této výstavě tak mají svou premiéru klauzurní a maturitní práce od 13 studentů - M. Hermannové, S. Kietzbergera, G. Lhotákové, K. Skrutkové, L. Weinertové, K. Leskovjanové, P. Vaškové, A. Lakomé, M. Staňka, V. Hurtíkové, L. Mišunové, N. Lipusové a B. Macečkové. Prezentovanou volnou uměleckou tvorbou a instalacemi skleněných objektů opět předvedl středoškolský ateliér skla svou vysokou profesionální úroveň. Studenti za své realizace získávají právem ocenění a sklízí úspěchy na výstavách nejen doma, ale i v zahraničí. (K vidění jsou např. objekty nazv. SLADKOSTI od Sebastiana Kitzbergra, který za ně na mezinárodní přehlídce sklářských středních a vysokých škol Junior Glass Match Sanssouci 2011 v Karlových Varech obdržel hlavní cenu v kategorii středních škol.)

Pro valašskomeziříčskou SUPŠ sklářskou je svým významem tato výstava výstavou roku, neboť představuje to nejkvalitnější, co se během školního roku 2010-11 v ateliéru designu skla zrealizovalo. Zároveň přináší i výsledky spolupráce s vystavujícími vysokoškolskými ateliéry, kterým škola poskytuje nezbytné technické zázemí. Vsetínská výstava je současně i pozvánkou na oslavu 10. výročí vzniku školní ateliérové huti ve Valašském Meziříčí, která se bude konat 20. září tohoto roku.

SUPŠ sklářská svým jedinečným technologickým vybavením (se školní hutí, brusírnami, rytebnou, fusingovou dílnou, malírnami, sklofoukačskou dílnou a chemicko-technologickou laboratoří), ale i rozsahem uměleckého zaměření (s ateliérem kresby a malby, sochy, modelovaného a pískovaného skla, i s ateliéry vitráží a šperků) tvoří unikátní instituci, která přispívá ke zkvalitnění uměleckého školství v České republice. Právem získala ocenění CZECH 100 BEST, čímž patří do stovky nejlepších školských institucí u nás, a od roku 2008 je zařazena do sítě škol UNESCO a je tak jedinou (!) sklářskou UNESCO školou v Evropě.

(Přejato z úvodního slova Mgr. Dany Budayové, ředitelky SUPŠS VM a z textu autora výstavy MgA. Josefa Divína.)

Kurátor
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění


Zaujala Vás tato výstava? Zkuste si prohlédnout i další výstavy, přednášky či akce, které svým charakterem či osobou souvisí s událostí "1 + 4 SKLO/GLASS".

Starší události podobného charakteru

Maličkosti - Karla Palátová /ilustrace, tapiserie/výstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí14.1.28.3. 2010
Výstava / Ilustrace a tapiserie.
Krajiny snůvýstavaZámek Vsetín4.3.20.5. 2012
Výstava / Výstava obrazů Zdeňka Hajného s unikátní projekcí Vesmírná píseň. Vystavující host Milen Benešová.
Výstava Šárky ZuzaňákovévýstavaZámek a park v Lešné6.9.31.10. 2014
Výstava / výstava výtvarných prací
Rony Plesl - sklovýstavaZámek Vsetín15.11. 200917.1. 2010
Výstava / Design a umění v jednom - výstava předního sklářského designéra.
Lenka Sárová Malíská - ObrazyvýstavaZámek Vsetín9.1.3.2. 2013
Výstava / Výstava z cyklu Galerie Silver představuje...
Josef Divín Hvězdy-kříže-zahradyvýstavaZámek Kinských, Val. Meziříčí19.7.7.10. 2012
Výstava / Výstava současné tvorby jednoho z nejvýraznějších sklářských výtvarníků mladé generace.

Další výstavy, akce a přednášky od souvisejících osob

Mgr. Olga Mehešová
Workshop o edukaci autistických dětíworkshopZámek Vsetín5.6. 2019
Workshop / Kurz pro rodiče i pedagogy
Vsetínská noc 2019akceZámek Vsetín17.5. 2019
Akce / Letošní akce v rámci Festivalu muzejních nocí ve znamení strašidel!
INTROSPEKTIVA: akad. architekt Libor SošťákvýstavaZámek Vsetín6.4.30.6. 2019
Výstava / Výstava k životnímu jubileu významné tvůrčí osobnosti regionu
(NE)ROZUMÍM TIvýstavaZámek Vsetín16.3.23.6. 2019
Výstava / Výstava Základní školy, Mateřské školy a Praktické školy Vsetín o specifické edukaci autistických žáků.
INTERFOTOKLUB VSETÍN 2018 výstavaZámek Vsetín27.1.31.3. 2019
Výstava / Výstava jubilejního ročníku mezinárodního bienále fotografické soutěže
Křest knihy o životě a díle výtvarnice Kornelie NěmečkovéakceZámek Vsetín9.12. 2018
Akce / Křest první monografie význačné vsetínské rodačky, vydané Muzeem regionu Valašsko.