120 let Moravské gobelínové manufaktury

Přednáška | 120 let Moravské gobelínové manufaktury | 2.květen 2018, Zámek Vsetín, Mramorový sál | #

Přednáška začne za více než týden.

Představení nové publikace "Dílo a jeho předobraz", realizované ke 120. výročí založení Moravské gobelínové manufaktury (1898), se koná ve středu 2. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku. Přednáší ředitel Moravské gobelínové manufaktury, akademický malíř J. T. Strýček (restaurátorské práce) a historičky umění Muzea regionu Valašsko K. Valoušková (gobelíny) a O. Méhešová (koberce).

V závěru loňského roku vydala Moravská gobelínová manufaktura ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko rozsáhlou monografii, která je věnována problematice přepisu výtvarného díla do textilního média. Publikace komplexně zpracovává dosavadní historii unikátní textilní dílny a postihuje jak tvorbu gobelínů a tapiserií, tak i výrobu koberců a restaurátorskou činnost.

Pásmu přednášek ve vsetínském muzeu předchází setkání příznivců Moravské gobelínové manufaktury ve čtvrtek 26. dubna v 18 hodin ve Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí, kde je J. T. Strýček seznámí s posledními 25 lety existence obnovené dílny. Během pořadu bude jedinečná možnost zakoupit si novou publikaci "Dílo a jeho předobraz" i se signaturou Rudolfa Schlattauera – zakladatele dílen.

Přednášející
Mgr. Kamila Valoušková / kurátor-historik umění
Mgr. Olga Mehešová / kurátor-historik umění

Lektorské programy pro školy (zámek Vsetín)lektorský programZámek Vsetín1.9. 201730.6. 2018
Lektorský program / Aktuální nabídka lektorských programů na zámku Vsetín platná od 1. 9. 2017 do 30. 6. 2018.
TattoovýstavaZámek Vsetín28.1.17.6. 2018
Výstava / Netradiční výstava zaměřena na fenomén zdobení lidského těla barvou provázející lidstvo několik tisíciletí.
KROSIENKAvýstavaZámek Vsetín24.2.27.5. 2018
Výstava / výstava textilií pletených na rámu z muzejních sbírek a současná tvorba Blanky Ammann Mikolajkové a Sylvy Antony Čekalové
Kraslice a dřevořezbavýstavaZámek Vsetín10.3.6.5. 2018
Výstava / Výstava prezentující kraslice a dřevořezbu manželů Pařenicových
Fotosoutěž Valašsko – můj domov 2018soutěžZámek Vsetín20.3.30.7. 2018
Soutěž / Muzeum regionu Valašsko, p. o. pořádá III. ročník soutěže pro amatérské fotografy. Snímky s valašskou tématikou zhodnotí odborná porota a ty nejzdařilejší budou vytištěny a vystaveny v galerii vsetínského zámku.
Textilní odpoledneakceZámek Vsetín21.4. 2018
Akce / Odpoledne se starobylými i novějšími textilními technikami, rukodělnými dílnami, textilním jarmarkem a módní přehlídkou.