13. září uplynulo 190 let od narození hraběnky Marie Ebner von Eschenbach, rozené Dubské.
Jméno Marie Ebner vešlo ve známost především díky její literární tvorbě. Spisovatelčiny první, dramatické pokusy veřejnost příliš nezaujaly, avšak ve starším věku ji proslavily povídky a romány s častokrát silným sociálním cítěním.
Autorka je známá hlavně románem Božena nebo Obecní dítě a povídkou Krambambuli ze světa zvířat. Jako žena 19. století se dočkala významných profesních úspěchů, jako bylo Vyznamenání za umění a vědu (které obdržela jako první žena v Rakousko-Uhersku) nebo nominace na Nobelovu cenu za literaturu. Ve věku sedmdesáti let byla jmenována doktorkou filosofie. Ví se také, že byla vášnivou sběratelkou hodin, které sama i opravovala.
A jaký byl rodinný život Marie Ebner von Eschenbach?
V roce 1848 se provdala za o patnáct let staršího bratrance Moritze Ebner von Eschenbach. Manželství s Moritzem zůstalo bezdětné.
Z jejích početných deníků a dopisů sestře Bedřišce, se kterou udržovala vskutku čilou korespondenci, můžeme usoudit, že Marie měla k rodině velmi blízko. S manželem Moritzem žila ve Znojmě a později ve Vídni, často cestovala do Itálie či Francie, ale vždycky se ráda vracela do „opravdového domova“ v rodných Zdislavicích. Marie Ebner také často navštěvovala Valašsko.
Po tom, co v roce 1887 koupil statek Lešná u Valašského Meziříčí hrabě August Leopold Kinský, manžel Mariiny sestry Bedřišky, sem často jezdívala na návštěvy k Filipovi Kinskému a jeho manželce Marii, kteří statek zdědili. Trávila zde čas i s dalšími neteřemi a synovci a jejich rodinami. Blízké si byly zejména s neteří Marianne Kinskou, která jako jediná ze sourozenců zůstala neprovdaná, a po smrti Moritze v roce 1898 společně obě ženy žily ve Vídni.
I když je život Marie Ebner spojován právě s Vídní nebo Zdislavicemi, svoje místo má i v Lešné u Valašské Meziříčí. Na zámku můžete navštívit její pracovnu či podívat se na její portrét od vídeňské malířky Marie Müller.
Článek otiskl Valašský Deník 15. 9. 2020, odkaz zde.