Úvod / Objekty / Zámek Kinských Valašské Meziříčí / Stálé expozice

Stálé expozice

Expozice zámeckých pokojů "Jak se žilo na zámku"

Ukázka bydlení a životní stylu z přelomu 19. a 20. století v zámeckém okruhu.

K vidění jsou tři vybavené místnosti. Pokoj hraběte Kinského, který zdobí podobizny předků a příbuzných z rodu Kinských, ložnice manželů Seilernových s pseudorenesančním nábytkem z konce 19. století a reprezentační místnost zámeckého salónu. Jeho mobiliář sice není původní, ale plně akceptuje dobu 19. století, kdy byly zámecké pokoje s oblibou zaplňovány nábytkem a doplňky ve stylu empíru, biedermeieru či napodobující starší historické slohy. Na salón navazuje zámecká herna pro děti i dospělé s komorní „Expozicí hraček ze zámku a podzámčí“.Expozice zámeckých pokojů nabízí i bližší seznámení s historií zámku, která se píše od roku 1854, kdy si hrabě Eugen Kinský nechal přestavět původně správní budovu rožnovsko-meziříčského panství na rodinné sídlo. Tato přestavba vtiskla objektu v podstatě dnešní podobu. Empírový zámek Kinských je jedním z posledních dokladů starší zástavby městečka Krásna a patří k souboru nejvýznamnějších památek města Valašské Meziříčí.

Expozice Sklo a gobelíny


Novější historie města Valašské Meziříčí je úzce spjata se sklářskou výrobou a výrobou ručně tkaných koberců a tapisérií. Spojení monumentálních výtvarných námětů na gobelínech s osvětlovacím sklem tvoří zajímavou, ojedinělou a esteticky velmi působivou expozicí, která důstojně reprezentuje muzeum a představuje Valašské Meziříčí jako město "skla a gobelínů".

V roce 2013 probíhá omlazení celé expozice, které expozici prostřednictvím interaktivních prvků přiblíží i mladším návštěvníkům. V březnu byla otevřena část expozice věnovaná unikátní sbírce osvětlovadel, více se dovíte zde.


Staré knihy vyprávějí


Expozice představuje, v kontextu s historií města, jednu z nejcennějších sbírek valašskomeziříčského muzea: sbírku starých tisků a rukopisů. Na panelech a ve vitrínách jsou vystaveny staré tisky, resp. knihy, které – ať už byly vytištěny kdekoliv – provázely po staletí čtenáře ve Valašském Meziříčí a blízkém okolí. Expozice začíná stoletím patnáctým, kdy byl vynalezen knihtisk a kdy se na Valašsko dostaly první knihy a pokračuje až do století devatenáctého. Více se dozvíte zde.
Muzejní kavárnička Antonína Duřpeka

V přízemí zámku Kinských ve Val. Meziříčí byla v létě 2002 otevřena malá expozice muzejní kavárny z 30. let 20. stol. Dominantu kavárny tvoří rozměrný kavárenský příborník, který v minulém století stával ve nádražní restauraci na staré krásenském nádraží. Byl vyroben na zakázku u valašskomeziříčské nábytkářské firmy a reprezentuje dobu, ze které vyšel. Převažuje elegantní střídmost a jednoduchost spojená s funkčností. Vše doplňují velké plochy zabrušovaných zrcadel a gobelín v lunetě utkaný podle návrhu malíře Jaro Kučery v místní gobelínové manufaktuře. Dobový porcelán, díla valašských výtvarníků, "aktuální" noviny z třicátých let návštěvníky vrátí do atmosféry první republiky. Historická část je doplněna současností: nový nábytek - kavárenské stoly a židle - sponzorsky dodala firma JELÍNEK, výroba nábytku s.r.o., která působí ve Valašském Meziříčí s malými přestávkami více než sto let. Kavárna je využívána návštěvníky muzea k odpočinku a občerstvení.

Hasičská expozice „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“


Nová hasičská expozice v zámku Kinských je připomenutím dlouhé historie vývoje požární ochrany na Valašskomeziříčsku. Hlavními exponáty expozice je parní hasičská stříkačka skláren firmy S. Reich & Co. z roku 1900 a koňské stříkačka z 30. let 20. století Sboru dobrovolných hasičů z Juřinky. Kromě nich se mohou návštěvníci těšit na ukázky historické hasičské výzbroje a výstroje, pro ty nejmenší je k dispozici interaktivní hasičská hra, zájemci se mohou dočíst zajímavosti z dějin jednotlivých požárních spolků na území Valašského Meziříčí a v okolních obcích.Kontakt

Muzeum regionu Valašsko, muzeum ve Valašském Meziříčí
Zámecká 3
757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika

Tel: +420 734 236 279
Email:

GPS (lat,lon): 49.47843,17.9683625

Vstupné

Ceny vstupenek

Rozsah prohlídky Dospělí Studenti, důchodci Děti
6-15
Celé muzeum 70 Kč 40 Kč 30 Kč
Expozice 40 Kč 20 Kč 20 Kč
Krátkodobé výstavy 40 Kč 20 Kč 20 Kč
Lektorské programy dle ceníku  dle ceníku  dle ceníku 
Roční vstupnenka 200 Kč 120 Kč 80 Kč

Ceník zámek Kinských
Návštěvní řád - zámek Kinských

Hromadné návštěvy a zájezdy doporučujeme nahlásit předem

VSTUP ZDARMA: ČESTNÉ VSTUPENKY, NA PRŮKAZ AMG, ICOM, ZTP/P, ICOMOS, pracovníkům NPÚ, Muzejní společnost ve Valašském Meziříčí, Muzejní spolek v Uherském Hradišti, děti do 6 let, 1 osoba - doprovod pro skupiny (minimálně 15 osob), pedagogický dozor doprovázející skupinu žáků.

SLEVA 30%:Klub přátel výtvarného umění, ITIC

SLEVA 50% NA VSTUPNÉ: Rodinný pas, Karta EUROBEDS, na akce: Mezinárodní den památek, Mezinárodní den muzeí a galerií, Dny evropského dědictví, Den Zlínského kraje

PŘIJÍMÁME TYTO ŠEKY: RELAX PASS, DÁRKOVÝ PASS, FLEXI PASS, UNIŠEK, UNIŠEK+, dárkový kupon CADHOC, Ticket compliments, Ticket sport a kultura, Ticket multi.

Uvedené slevy se nesčítají.

FOTOGRAFOVÁNÍ:Běžné nekomerční návštěvnické fotografování při zakoupení vstupného zdarma

Svatební obřady ve vybraných prostorech max. 8 osob (osoby navíc po zakoupení vstupného) 200 Kč

Fotografování pro jiné účely dle dohody min. 200 Kč / 1 hodina

Otevírací doba

Pondělízavřeno
Úterý9–17
Středa9–17
Čtvrtek9–17
Pátek9–17
Sobota9–17
Neděle9–17

Po předchozí dohodě je možná prohlídka muzea i mimo otevírací dobu. Bezbariérový přístup umožněn do přízemí zámku.