Úvod / Objekty / Kostel sv. Trojice, Val. Meziříčí / Historie lapidária

Historie lapidária

Muzejní lapidárium Trojice se nachází v areálu bývalého hřbitovního kostela Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí. Památkově chráněný polodřevěný kostel je příkladem provinciální slohové církevní stavby ze 16. století s přístavbami z období baroka. V architektonickém tvarosloví se dozvuky gotického slohu pojí se záměrnými gotizujícími reminiscencemi a barokním slohem.

První zmínka o hřbitovním kostelíku sv. Trojice pochází z r. 1605. Jeho malá boční kaple je z r. 1754. Z téže doby je i dřevěná loď kostela lemovaná zvenčí ochozem. Uvnitř je zasazen ve zdi náhrobní kámen s plastikou rytíře Jana Žernovského z Žernoví z r. 1585.

Roku 1908 se jednalo o jeho zbourání, ale zásahem předsedy MS prof. E. Domluvila byl kostelík upraven pro bohoslužby studentů z gymnázia. Na svátek sv. Trojice se tu konaly poutě a sloužily bohoslužby.

Roku 1919 byl zrušen hřbitov kolem kostela. Liturgickou funkci plnil kostel do 50. let minulého století. V roce 1963 byl předán k muzejním účelům. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm nechalo opravit střechu a dosadilo kostelík novou vížkou.

Trojice-histor-2 Trojice-histor-3
Trojice-histor-4 Trojice-histor-5

Vlastivědný ústav ve Vsetíně převzal objekt do své správy v roce 1971. Po opravě a rekonstrukci byla v roce 1980 zpřístupněna první expozice lapidária. Ve druhé polovině 90. let si budova vyžádala rozsáhlou památkovou obnovu a v roce 2001 zde byla otevřena obnovená muzejní expozice - lapidárium.

Kostel sv. Trojice, Val. Meziříčí
Sokolská

Ceny vstupenek

Prohlídka s průvodcem Dospělí Studenti, důchodci Děti
Kostel sv. Trojice 30 Kč 15 Kč 15 Kč

Návštěvní řád - Kostel sv. Trojice

VSTUP ZDARMA: ČESTNÉ VSTUPENKY, NA PRŮKAZ AMG, ICOM, ZTP/P, ICOMOS, pracovníkům NPÚ, Muzejní společnost ve Valašském Meziříčí, Muzejní spolek v Uherském Hradišti, děti do 6 let, 1 osoba - doprovod pro skupiny (minimálně 10 osob), a ostatní vstupy povolené ředitelem.

SLEVA 30%:Klub přátel výtvarného umění, ITIC

SLEVA 50% NA VSTUPNÉ: Rodinný pas, Karta EUROBEDS

PŘIJÍMÁME ŠEKY: RELAX PASS, DÁRKOVÝ PASS, FLEXI PASS, UNIŠEK, UNIŠEK+, dárkový kupon CADHOC, Ticket – compliments, Ticket – sport a kultura, Ticket – multi.

Uvedené slevy se nesčítají.

Fotografování

Místo a charakter fotografování Cena
Expozice, určené výstavní prostory 20 Kč

Otevírací doba: červen - srpen

Pondělízavřeno
Úterýzavřeno
Středa10–17
Čtvrtek10–17
Pátek10–17
Sobota10–17
Neděle10–17
Polední přestávka 12:30 - 13:00

Po předchozí dohodě je možná prohlídka lapidária i mimo otevírací dobu.