Úvod / Objekty / Hvězdárna Vsetín / Historie

Historie

Z podnětů několika místních kulturních pracovníků - zájemců o astronomii, byla po osvobození ČSR v roce 1948 ve Vsetíně založena pobočka Československé astronomické společnosti. Právě jí se v souvislosti s přípravou výstavy "Valašsko v práci" podařilo prosadit u Okresního a městského národního výboru a za vydatné hmotné pomoci Zbrojovky Vsetín realizaci investorského záměru na výstavbu místní hvězdárny. Tak byla poměrně rychle, do konce roku 1949, postavena hrubá stavba budovy, kterou tvořily pozorovatelna, přednášková síň a klubovna, sloužící i jako kancelář. Všechny další dokončovací práce byly prováděny brigádnicky - početným kolektivem astronomických nadšenců. Byla vyrobena a namontována kopule pozorovatelny s příslušnými ovládacími mechanismy. V tomto stavu byl objekt slavnostně uveden do provozu 30. července 1950. Zájem o astronomii dále vzrůstal a poměrně brzy se zjistilo, že zařízení je nedostačující. Následovalo jeho rozšíření v letech 1952-1956 a dále v letech 1961-1965 výstavbou pomocných provozů v samostatném objektu pod hlavní budovou. Byla zde umístěna mechanická a elektrotechnická dílna, spektrální laboratoř a kotelna. V roce 1970 byl vybudován nový samostatný objekt - sklad a stolařská dílna. Průběžně byly prováděny ostatní stavební práce a úpravy areálu hvězdárny.

Převoz kopule z továrny Usazování kopule Hrubá stavba
Poslední úpravy terénu Původní dalekohled Plakát vydaný k otevření hvězdárny

Prvním astronomickým dalekohledem byl reflektor, který zhotovil tehdejší ředitel hvězdárny Oldřich Křenek. Zkonstruoval kvalitní zrcadlový teleskop o průměru objektivu 200 mm. V roce 1957 byla hvězdárna vybavena trojicí nových čočkových dalekohledů, které nahradily původní Křenkův zrcadlový teleskop a byly umístěny na novou paralaktickou montáž. Největší z refraktorů měl průměr objektivu 200 mm a ohniskovou vzdálenost 3 metry. V roce 1961 byla původní optika v refraktorech nahrazena kvalitními objektivy od firmy Carl Zeiss Jena a roku 1964 byla též vyměněna paralaktická montáž. Dalekohledy i montáž z počátku šedesátých let slouží v pozorovatelně dodnes. Dne 14. července 2008 byl v pozorovatelně uveden do provozu nejnovější teleskop, který bývá využíván k odborné činnosti. Jedná se o reflektor typu Newton se zrcadlovým objektivem o průměru 300 mm a ohniskové vzdálenosti 1700 mm.

Hvězdárna Vsetín
Jabloňová 231

Web: www.hvezdarna-vsetin.cz

Individuální vstupné

Dospělí Děti, důchodci Rodinné vstupné
/max. 5 osob/
40 Kč 25 Kč 70 Kč

Skupinové vstupné

Organizované skupiny dětí od 8 let Organizované skupiny dětí do 8 let
25 Kč /os. 10 Kč /os.

Ceník Hvězdárna Vsetín na rok 2016

VSTUP ZDARMA: Držitelé čestné vstupenky, průkazů AGM, ICOM, ICOMOS, ZTP/P, pracovníci NPÚ, pedagogický doprovod organizovaných skupin, členové České astronomické společnosti, Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí a Muzejního spolku v Uherském Hradišti a ostatní vstupy povolené ředitelem.

SLEVA 30 % NA VSTUPNÉ: Klub přátel výtvarného umění. ITIC

SLEVA 50 % NA VSTUPNÉ: Rodinný pas, Karta EUROBEDS, Karta mládeže EURO<26, Zelená karta, Dny Zlínského kraje

PŘIJÍMÁME TYTO ŠEKY: RELAX PASS, DÁRKOVÝ PASS, FLEXI PASS, UNIŠEK, UNIŠEK+, dárkový kupon CADHOC, Ticket compliments, Ticket sport a kultura, Ticket Multi

Uvedené slevy se nesčítají.

Fotografování:
běžné nekomerční návštěvnické fotografování při zakoupení vstupenky zdarma
fotografování pro jiné účely - dle dohody

Cestovní náklady:
náklady na výjezd pracovníků hvězdárny s mobilní pozorovací technikou na místo konání programu pro organizované skupiny 200,-

Služby pro veřejnost

Seřízení barometru 20,- Kč

Večerní astronomická pozorování

Astronomická pozorování pro veřejnost se na vsetínské hvězdárně konají ve večerních hodinách za bezmračné oblohy a to v úterý a v pátek v níže uvedených hodinách.

leden, prosinec17.00–19.00
únor, listopad18.00–20.00