Kostel Nejsv. Trojice je polodřevěnou renesanční stavbou, formálně vycházející ze starší gotické architektury, k níž odkazuje pětiboce uzavřený presbytář. Typově je podobný kostelu sv. Jakuba Většího, který leží na druhé straně řeky Bečvy, v původně samostatném městečku Krásno nad Bečvou. Stáří kostela bylo nedávno upřesněno díky dendrochronologickému průzkumu krovu, a tak dnes můžeme klást vznik současné stavby k roku 1562 a její rozšíření o dřevěnou loď po roce 1678.
Stávající dřevěná část kostela je tedy o více než století mladší než jeho zděná část. Klenutá kaple sv. Kříže byla ke stavbě připojena kolem roku 1698 a o další půl století později je letopočtem na portálu (1754) datována sakristie na protilehlé straně. K roku 1764 jsou doloženy rozsáhlejší opravy krovu kostela a taky pokrytí střechy šindelem, který byl od těch dob mnohokrát vyměněn. Větší opravy kostela proběhly v 90. letech 19. století – z té doby pochází např. nový ochoz kolem dřevěné lodi.
Interiéru kostela dominoval od roku 1863 rozměrný oltářní obraz Korunování Panny Marie Nejsv. Trojicí, jehož autorem je novojičínský malíř Ignác Berger. Kromě hlavního oltáře, doplněného svatostánkem, byly ve zděné části stavby ještě dva boční oltáře: oltář Panny Marie Pomocné, s malbou po vzoru slavného pasovského obrazu Lucase Cranacha a oltář zasvěcený sv. Janu Křtiteli. V kapli sv. Kříže bylo umístěno sousoší Kalvárie, které se v relativně dobrém stavu dochovalo do dnešních dnů. Nejstarším uměleckým dílem ilustrujícím někdejší malebnost interiéru je polychromovaná řezba sv. Trojice, pocházející z poloviny 17. století, která je dosud součástí interiéru. Původní dřevěná kazatelna je nyní umístěna v kostele sv. Anny v Rožnově pod Radhoštěm. Z hlavního oltáře se dochovala pouze Bergerova malba, z dalšího vybavení pak část bočního oltáře zasvěceného Panně Marii (malba, fragmenty řezby oltářního nástavce), dvě řezby Krista a dnes již bohužel nefunkční barokní varhany, umístěné na kúru v západní části kostela.
Přilehlý hřbitov, který dnes připomíná už jen několik dochovaných náhrobků, sloužil svému účelu až do let 1891–1892, kdy byl založen nový hřbitov v jižní části města na Králově ulici v rámci revitalizace areálu v okolí svatotrojičního kostela (2020) byly do blízkosti stavby umístěny i některé z dochovaných sepulkrálních památek, z obou dnes již zaniklých pohřebišť (od 40. let 20. století nahradilo původní hřbitovy centrální pohřebiště ve Valašském Meziříčí-Krásně).
olodřevěný kostel stojící za hradbami Valašského Meziříčí, byl díky své poloze uchráněn četných požárů, které město nejvíce sužovaly v době třicetileté války. Od konce 17. století byl i poutním kostelem a tradice květnových či červnových svatotrojičních poutí se udržela až do 20. století. Od roku 1904 byl kostel využíván pro bohoslužby studentů gymnázia, a přestože se už v roce 1908 jednalo o jeho zboření, sloužil církevním účelům až do 50. let 20. století.
Dnes je kostel Nejsv. Trojice památkově chráněnou stavbou, kterou od roku 1971 spravuje muzeum ve Valašském Meziříčí. V současné době plní stavba funkci lapidária, v němž jsou uchovány originály nejstarších sochařských památek z regionu, které byly na svém původním místě nahrazeny kopiemi.
Archeologický výzkum, který proběhnul během rekonstrukce kostela v letech 2017–2019, umožnil nahlédnout do jeho minulosti a rozšířit poměrně skromnou sumu informací o této regionálně důležité stavbě. Po prvé a naposled byl kostel archeologicky zkoumán v roce 1971. Již odsvěcený kostel přešel do vlastnictví Muzea regionu Valašsko p. o. (v té době Vlastivědného ústavu Vsetín) a stalo se z něj lapidárium. V souvislosti s nutnými úpravami bylo zjištěno, že presbytář je původně vystavěn z lomového kamene a cihly se v mase stavby vyskytovaly jenom ojediněle – pravděpodobně se jedná o mladší dozdívky. V prostoru pod vítězným obloukem byly doloženy zděné konstrukce, které autor výzkumu L. Baletka interpretoval jako základové zdivo vítězného oblouku.
rcheologický výzkum z let 2018–2019 probíhal po etapách během zmíněné rekonstrukce. Během výměny spodních trámů roubených zdí dřevěné části byly odkryty kamenné základy, na kterých stála roubená konstrukce. Tyto nebyly kladeny pod celou dřevěnou částí, jak by se dalo čekávat, ale jenom v rozích západní (tehdy průčelí) zdi, pod jednotlivými vchody a v místě propojení se zděnou částí.
Západně od sakristie byla při sanaci základů kostela nalezena prázdná cihlová krypta. Stavba se skládala ze dvou různě starých hrobů. Každý hrob byl zaklenut valenou cihlovou klenbou. Předpokládáme, že šlo kompletně o podzemní kryptu, přičemž tuto teorii podporuje i fakt, že nadzemní stavba nefiguruje na žádném z četných zobrazení z doby fungování hřbitova. Jednoduché kvadratické cihlové hrobky, jako je tato, jsou nejčastěji datovány do druhé poloviny 19. století.
Muzeum regionu Valašsko nabízí k pronájmu rekonstruovaný prostor kostela sv. Trojice. Prostory je možné využít k svatebním obřadům, kulturním vystoupením, či jiným kulturně zaměřeným setkáním.
SVATEBNÍ OBŘADY
Muzeum regionu Valašsko pronajímá prostory, ale vlastní obřad (čas apod.) je nutné předem domluvit na matrice Městského úřadu Valašské Meziříčí (tel. 571 674 255 nebo 571 674 256). Prostory kostela si lze prostřednictvím jednoduché smlouvy pronajmout na svatební obřad.
Svatební obřad: 3 000 Kč
PRONÁJMY PRO KULTURNÍ ÚČELY
Kostelní prostory
- vhodný pro koncerty, módní přehlídky, besedy, přednášky a jiné kulturní akce
- 205 m2, rozměry 27,7 × 6,7 m
- kapacita míst k sezení: 150 míst divadelní uspořádání
- součástí vybavení je světelná aparatura (scénická světla)
- v objektu není hygienické zázemí!
- minimální délka pronájmu 2 hodiny
CENA 800 Kč/hod
Doplňkové služby
- po domluvě, příprava před a po akci 400 Kč/hod
- instalace a využití dataprojektoru za příplatek 200 Kč/hod
Cena za pronájem prostor zahrnuje základní úklidové služby.
Kontaktujte nás nebo nás navštivte osobně, prostory vám ukážeme a rádi vyhovíme vašim požadavkům. Těšíme se na spolupráci,
Melichaříková Bohdana, propagační referent – pronájmy
tel.: +420 734 420 009
e-mail: melicharikova@muzeumvalassko.cz
Otevírací doba
Park je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 10:00 do 18:00 hodin. Vstup do parku i kostela je zdarma.
Pondělí |
Zavřeno |
Úterý |
Zavřeno |
Středa |
Zavřeno |
Čtvrtek |
Zavřeno |
Pátek |
Zavřeno |
Sobota |
10:00 – 18:00 Zavřeno |
Neděle |
10:00 – 18:00 Zavřeno |